Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fecir ALPTEKİN: Çocuklara sanat!

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Dün akşam bir arkadaşımla konuşuyorum… Altı yaşındaki kızına okuldan "Topkapı Sarayı" ödevi vermişler. Resimlerini bulacak, aralarından beğendiklerini seçecek, resimlerin yanına kendi düşüncelerini yazacak...
Ne güzel!
O küçük kız bu ödevi yaparken araştıracak, karar verecek, düşünecek… Anne babasından yardım alsa bile, muhtemelen önceden farkında olmadığı ama aslında hoşuna gidebilecek yeni güzellikleri ilk kez görecek, keşfedecek, bunları merak edecek, anlamak isteyecek.
Başka tür bir mimarinin (o böyle adlandırmasa da), evrenin, geçmişin, süslemelerin farkına varacak. Belki o mekanın içinde yaşamış insanlara, yaşanmış olaylara dair hayaller kuracak. Bu merakın ve ilginin peşinde, benzer yeni zevkler ve yeni güzellikler bulmak için heveslenecek… Koskoca bilim insanı Einstein bile demiş ki, "Bir öğretmenin en büyük sanatı, çocuğun bilgiden ve yaratıcı ifadeden keyif alma duygusunu uyandırmaktır".
***
Annem de beni saraylara, müzelere götürürdü çocukken… Önceleri o görkemli salonlarda en basitinden sadece "kendimi prenses gibi hissetme" duygusunu yaşadım.
Sonra büyüdükçe bu görkemli binaların diğer ülkelerdeki benzerlerini merak ettim.
Biraz daha büyüyünce, gidip onları da görmek istedim. Daha da büyüyünce, bu işin ilmini, dönemlerini, ustalarını merak edip bakındım. Her yeni bilgi, yeni bir meraka ve başka bir bilgiye kapı açtı.
Mesela - sinema aşkımı burada hep yazarım - filmleri de annem sayesinde keşfettim.
Her Pazar sabahı tutar elimden, uygun olan ne varsa izlemeye götürürdü. Bir de kitap alışverişi günlerimiz vardı, onu da Cumartesileri yapardık… Çocuk raflarının önüne geçer ama oradan da seçimimi mutlaka kendim yapardım.
***

Einstein'ın bir sözünü daha paylaşmak istiyorum: "Mantık sizi A'dan B'ye götürür. Hayal gücü ise her yere"… Evet, bilimi bile hayal gücü ve merakın yönlendirdiğini düşünüyorum. Hayal gücünü ise en çok sanatın.
Sanat, sadece sanatçı olmak için lazım değil insana. Hayatta yaptığı her şeyi daha iyi yapması, daha iyi görmesi, her konuda sınırsız/ alternatifli düşünmesi için lazım. Hatta daha güzel, daha iyi bir insan olmak için… Nasıl yaratıyı sonsuz göreceğimiz yer evren ve doğaysa, hayal gücünü de sanat… İkisini de mümkün olduğunca çok göstermeli, çok yaşatmalı çocuklara.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fecir ALPTEKİN: Çocuklara sanat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN