Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Misis ve Tatarlı bir fırsat

ATO Başkanı Atila Menevşe, kazı çalışmaları süren Misis ve Tatarlı höyüklerinin, turizm için bir fırsat olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Adana Ticaret Odası (ATO) yönetimi, Çukurova'nın binlerce yıla ulaşan süreç içerisindeki tarihine ışık tutması beklenen Misis ve Tatarlı höyüklerindeki antik kent kazı çalışmaları alanlarını ziyaret etti. ATO Başkanı Atila Menevşe, tarihsel zenginliklerin gün yüzüne çıkmasının, dünyanın dikkatini de bölgeye çekeceğine ve turizm sektöründe önemli gelişmelerin önünü açacağını söyledi. Menevşe, Misis ve Tatarlı'nın bu anlamda bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. ATO yönetiminin ilk durağı Misis oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Adana Müzesi Başkanlığı'nda, Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Öztürk, İtalya'nın Pisa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Giovanni Salmeri, Roma Enstitüsü'nden Anna Lucia D'Agata ve Yüreğir Belediyesi koordinasyonunda başlatılan çalışmalarda tarihte "Ölümsüzlük Şehri" olarak tanımlanan Misis'in gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. ATO Heyeti'ne, çalışmalara ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Giovanni Salmeri, şehrin 9 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu belirtti.

Türkiye'nin en büyük yapısı
ATO yönetimi daha sonra, Tatarlı höyüğündeki 3 bin 500 yıllık Kizzuwatna Uygarlığı'nın izini sürmek ve tarihi kalıntıları gün ışığına kavuşturmak için sürdürülen kazılarda ortaya çıkarılan anıtın "A Yapısı", "Taş Döşemeli Şehre Giriş Bölümü" ve "Sur Yapısını" dikkatle inceledi. Yrd. Doç. Dr. Serdar Girginer, "Burada bulduğumuz tapınağın 4 bin yıl önce kurulduğunu ancak 3 bin 500 yıl önce kullanıma başlandığı bilgilerine ulaştık. Sağlamlığı ve hiç restore edilmemesiyle Türkiye'nin en büyük yapısı olma özelliğine sahiptir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Misis ve Tatarlı bir fırsat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN