Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kandil'de üretim yakında başlıyor

Giriş Tarihi: 27.10.2013
Türkiye'nin en önemli akarsularından birisi arasında yer alan, Kahramanmaraş'ta Ceyhan Nehri üzerindeki Kandil Barajı'nda kurulan elektrik santrali üretime başlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı İzin Heyeti Başkanı Kemal Alakuş, Kandil Barajı'ndaki incelemelerinde yaptığı bilgilendirmede, tesis için son testleri gerçekleştirdiklerini söyledi. EnerjiSA'nın yaptığı hidroelektrik santralinin son kabulünü yapmak üzere heyet olarak tesise geldiklerini belirten Alakuş, "Tesis son aşamaya gelmiş durumda. Bir haftadır inceleme yapıyoruz. Tesis için gerekli son testlerimizi yaptık" dedi.

CEYHAN ÜZERİNDE 4'ÜNCÜ

EnerjiSA Proje Müdürü Erdem Çörekçioğlu da Kandil Barajı'nda yılda 539 milyon KW/h enerji üretimi yapılacağını bildirdi. Projede sona geldiklerini kaydeden Çörekçioğlu, şunları söyledi: "Kandil Barajı, Ceyhan Nehri zerindeki dördüncü projemiz. İlk üç projemiz üretime başladı. Kandil Barajı da kısa süre içerisinde üretime başlayacak. Bu bölgenin su depolamadaki en büyük projelerinden bir tanesidir. EnerjiSA'nın toplam da 2015 yılına kadar 5 bin megavat kurulu güç hedefi var. O hedefe ulaşmada burası önemli bir kilometre taşı olacaktır" dedi.

YERLEŞİM BÖLGESİ YAPILDI

Barajda en pik dönemde ortalama bin 500 işçinin çalıştığını aktaran Çörekçioğlu, sosyal sorumluluk projelerine de önem verdiklerini belirterek, "Burada yöre halkından yüzde 40 oranında faydalandık. O anlamda da önemli bir katkısı olduğunu düşünüyoruz. Bölgede 46 kilometre yol yaptık. Türkiye'de özel sektör tarafından yapılan ilk yeniden yerleşim bölgesini yaptık" şeklinde konuştu. Bu arada, bir hafta önce başlayan test ve kontrol denemelerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, DSİ, TEİAŞ, MTA, EÜAŞ, TEDAŞ ve EnerjiSA yetkilileri katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil'de üretim yakında başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN