Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kolon kanseriyle mücadelede en etkili yol kolonoskopi

Giriş Tarihi: 18.1.2014

Uzmanlar, kolon kanseriyle mücadelenin en etkin yolunun kolonoskopi olduğunu vurguluyor

Tarsus'ta özel bir hastanede Gastroenteroloji Uzmanı olarak görev yapan Dr. Ali Hafta, tüm kanserlerin yaklaşık yüzde 10-15'ini oluşturan kolon kanseriyle mücadelede en etkili yolun kolonoskopik inceleme olduğunu belirtti. Dr. Hafta, kolorektal kanser olarak bilinen kolon kanserinin, kadın ve erkeklerde eşit olarak görüldüğünü, dünyada her yıl yaklaşık bir milyon yeni vakanın teşhis edildiğini ve 500 bine yakın ölüm bildirildiğini söyledi.

GENETİK VE YAŞ ETKİSİ

Kalıtımsal faktörlerin yanı sıra yaş ilerledikçe kolon kanseri görülme sıklığının arttığına dikkat çeken Uzm. Dr. Ali Hafta, 40 yaşın üzerindeki kişilerde riskin arttığını ve bundan sonraki her 10 yıl süresince risk faktörünün ikiye katlandığını kaydetti. İkinci risk faktörünün beslenme tarzı olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Hafta, "Çok yağlı ve düşük fiber içeren diyetle beslenen toplumlarda kolon kanseri daha sık görülüyor. Lifli gıdalar ve yağ içeriği düşük beslenmeye dikkat etmek gerekiyor" dedi.

KORUNMA YÖNTEMLERİ
Kırmızı et tüketimi azaltılmalı Lifli gıdalarla beslenme alışkanlığı edinilmeli Sigara içilmemeli Kilo kontrolü sağlanmalı Yağ oranı az besinler tüketilmeli Periyodik muayene yapılmalı Egzersiz yapılmalı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolon kanseriyle mücadelede en etkili yol kolonoskopi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN