Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2023 hedeflerini ancak teknolojiyle yakalarız

Giriş Tarihi: 28.1.2014

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, 2023 hedefleri için katma değeri yüksek yatırımlara ve teknolojik ürünlere yönelmek gerektiğini söyledi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep sanayisinin artık katma değeri yüksek yatırımlara ve teknolojik ürünlere yönelmesi gerektiğini belirterek, aksi takdirde şehir olarak 30 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılmasının mümkün olmayacağını söyledi. Konukoğlu, ülkenin 2023 yılı hedefi olan 500 milyar dolar ihracat yolunun da bu yöntemden geçtiğine dikkat çekti.

FARKIMIZ ORTAYA ÇIKIYOR

GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu başkanlığında ve Onursal Başkan Abdulkadir Konukoğlu'nun da katılımıyla gerçekleştirilen Ocak ayı Meclis Toplantısı'nda, ekonomik gündem değerlendirildi. Gaziantep'in Ocak- Kasım 2013 döneminde ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 95'e çıktığını belirten Konukoğlu, "Anadolu'nun her tarafındaki ithalatın yüzde 85'i ya hammadde ya da yatırım amaçlı yapılmış ithalattır. İstanbul'dakinin ise yüzde 65'i tüketime dayalı ithalat olduğunu göz ardı etmeyelim. Gaziantep olarak, aralık ayı sonunda artı ile kapatacağımıza inanıyorum. Son 3 yıldır Gaziantep'te yapılan yatırımların da farkı burada ortaya çıkıyor" dedi.

YEDİNCİ SIRADAYIZ

Gaziantep'in geçen yıl 179 adet yatırım teşvik belgesi aldığını, toplam tutarı 1 milyar 842 milyon lira olan bu yatırımlarla 4 bin 937 kişinin istihdam edilmesinin öngörüldüğünü kaydeden Konukoğlu, "Belge başına yatırım tutarında altıncı ve işçi başına yatırım tutarında yedinci sıradayız. Teknolojik yatırımlarda yavaş kaldığımız gözüküyor. Sanayimizi artık katma değeri yüksek ürünlere doğru yönlendirmemiz gerekiyor, katma değeri yüksek yatırımlara kaydırmalıyız. Aksi takdirde, ne şehir olarak 30 milyar dolarlık ne de ülke olarak 500 milyar dolarlık ihracat hedefimizi gerçekleştirebiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2023 hedeflerini ancak teknolojiyle yakalarız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN