Potansiyel var ama turist yok

Geçen yıl Kapadokya'ya 2,5 milyon turist gelirken, daha fazla potansiyeli olan Şanlıurfa 606 binde kaldı. Sektör temsilcileri sayıyı artırmaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 4.2.2014
Resmi verilere göre, Nevşehir'de bulunan ve peri bacalarıyla ünlü Kapadokya 2013 yılında 2,5 milyon turist ağırladı. Dört bir yanı tarihi eserlerle dolu olan Şanlıurfa'yı ise aynı dönem 606 bin turist ziyaret etti. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Turizm Platformu, daha fazla turist çekmenin yolunu arıyor. Platform Başkanı Cevahir Asuman Yazmacı, "Konaklamalı turist sayısını artırabilmek için yeni destinasyonlar oluşturmamız gerekiyor. Dünyanın en eski kenti Şanlıurfa'ya gelen turist sayısı, Kapadokya'nın üzerinde olmalı" dedi.

YERİNDE İNCELENDİ

Platformun hazırladığı "Turizm Raporu"na ilişkin bilgi veren Yazmacı, daha fazla turist çekmek için alt ve üst yapı çalışmalarıyla, arkeolojik kazılara hız verilmesi gerektiğini söyledi. Turistlerin konaklama ihtiyacının karşılanması için yeni yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu anlatan Yazmacı, sektör temsilcilerini içine alarak, başlattıkları çalışmalar sırasında sahaya inerek tüm ören yerlerini, çarşıları, sokakları, doğal güzellikleri yerinde incelediklerini kaydetti. Hazırladıkları raporda tüm olumsuzlukları tek tek belirttiklerinin altını çizen Yazmacı, şunları aktardı: Sektörel işletmeler ve sivil inisiyatifin ortaklığı ile yürüttüğümüz bu çalışmalar Şanlıurfa turizmi için yeni bir yol haritası oluşturacaktır. Mevcut durum analizi, ihtiyaçlar ve öneriler paralelinde yönlendirici bir üslûpla hazırladığımız rapor, Şanlıurfa'mızın doğal, kültürel, tarihi ve coğrafi değerlerini koruma- kullanma dengesi içinde kullanmayı ve turizm alternatiflerini geliştirerek, ilimizin turizmden alacağı payın arttırılması hedefi çerçevesinde hazırlanmıştır.

ADIMLAR DİKKATLİ ATILMALI
Her adımın turizm düşünülerek atılması ve dünya standartlarında olması gerektiğini vurgulayan Cevahir Asuman Yazmacı, "İlk saha raporumuz sektörün geliştirilmesi konusunda bir dizi öneriyi içerisinde barındırıyor. Belli periyotlarla bu raporumuzu güncelleyeceğiz" dedi. Yazmacı, Balıklıgöl, Göbeklitepe, Mozaik Müzesi, Harran, Hananelbarur, mağaralar, Hz. Eyyüp Sabır Mağarası, Hz. İbrahim makamı, Karacadağ kayak tesisleri, Halfeti gibi turist çekecek mekanların varlığının, Şanlıurfa için büyük bir şans olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Potansiyel var ama turist yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN