Arazilerin korunması dünyada kabul görüyor

Giriş Tarihi: 24.3.2014
Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önlenmesini öngören yeni kanun maddeleri ve düzenlemeleri içeren tasarı TBMM'de görüşülmeye başlarken, Adana Çiftiler Birliği Genel Sekreteri Oana Çorat, görüşlerini açıkladı. Çorat, tarım arazilerinin bölünmesini engelleyen değişiklik ve düzenlemelerin, dünya çapında kabul gören bir uygulama olduğunu belirterek, "Türkiye'de bunun için geç kalındı bilediyebilirim" şeklinde konuştu.

BİR YILLIK SÜRE VERİYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hazırladığı tasarıya göre, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'na 14 yeni madde eklenirken bazı maddelerde de değişiklik yapıldı. Tasarıya göre, tarım arazileri bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak il ve ilçelere göre belirlenen yeter gelirli asgari büyüklüklerin altında bölünemeyecek. Bu husus tapu siciline şerh edilecek. Tasarının ekinde yer alan yeter gelirli büyüklüklerde, Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararı ile değişiklik yapılabilecek. Tasarıda, tarımsal arazilerin mülkiyetinin devri konusunda mirasçıların anlaşmaları için bir yıllık süre veriliyor.

BİR KARDEŞ ALMALI

Adana Çiftçiler Birliği Genel Sekreteri Oana Çorat, "Kanun taslığını biz de inceledik. Ancak, miras devrinde kardeşlerden birinin diğer kardeşlerin haklarının bedellerini ödeyebilmesi için uzun vadeli kredi kullandırılması gerektiğini bildirdi. Şimdi her zaman doğru şudur ki aile ne kadar büyük olursa olsun, bu işi yapabilecek ehil kız veya erkek evlat hangisi ona karar verilip, toprakların bölünmemesi için miras yoluyla bir kişinin bu işletmeyi sürdürmesi gerekiyor. Yurt dışındaki uygulamalarda bir evlat bunu üstleniyor. Bunu üstlenen kişi, diğer kardeşlerin payını satın almak zorunda. Bunu satın alabilmesi için normalde bankalar kişiye uzun vadeli 20 senelik 30 senelik vadeler sağlıyor. Toprakları üstlenen kişinin kendisi bankaya borçlanmış oluyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arazilerin korunması dünyada kabul görüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN