Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Takçı'nın iddialarını Başsavcılık yalanladı

Trabzon'a atanan savcı Aziz Takçı'nın bir internet sitesinde kaleme aldığı yazıda Başsavcı Ali Yeldan hakkındaki iddialar yalanlandı

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Adana'da MİT'e TIR'ları durduran ve HSYK kararıyla Trabzon'a atanan Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı'nın www.adalet. org isimli interrnet sitesinde kaleme aldığı "İşin Çivisi Çıktı" başlıklı yazıda Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan hakkındaki iddialarına Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yalanlama geldi. Yapılan açıklamada, Adana'da yasal olmayan yollardan dinleme yapan polislerin adliyeden çıkarılışı sırasında görüntü alınmasına zemin yarattığını öne sürdüğü polisleri tehdit ettiği iddia edilen Savcı Aziz Takçı'nın, "Ben o gün nöbetçi savcıydım. Ancak Başsavcı Ali Yeldan bunu gizleyerek durumu HSYK'ya bildirdi" şeklindeki ifadesinin doğru olmadığı belirtildi.

BAŞSAVCIYI SUÇLADI

Savcı Aziz Takçı, sadece üye olanların girebildiği bir internet sitesinde 8 Haziran 2014 günü yazdığı yazıda özetle şunları söyledi: Olay günü nöbetçi savcıydım. İzinsiz dinleme yapan polislerin görüntüsünü çeken habercilere izin veren polisleri uyardım. İşlerini doğru yapmaları konusunda talimat verdim. Talimatımı yerine getirmeyince de haklarında yazı yazdım. Bunun üzerine polislerin kendilerini soruşturma açmakla tehdit ettiğimi iddia ettiklerini, bu konuda tutanak tuttuklarını ve Başsavcı Ali Yeldan'ın o tarihte nöbetçi savcı olduğunu gizleyerek durumu HSYK'ya bildirdiğini, 3. Daire'nin de benim hakkımda incele başlattığını öğrendim. Bir savcı nöbetçi olsun ya da olmasın adliyedeki bir düzensizliği ilişkin talimat veremeyecek mi? Bir Başsavcı, böyle bir olaydan sonra savcının nöbetçi olduğunu gizleyerek kurula sunum yapabilir mi? Zaten son dönemde yargının anahtarını bir başka kuruma teslim etmiştik. Bundan sonra anahtardan çoğaltıp emniyete verelim. Sonuç olarak hakim ve savcıların hukuki güvenliklerinin kalmadığını, yargının başka kurumlar eliyle yönetildiğini, artık işin çivisinin çıktığını duyuruyorum.

İDDİALAR YALANLANDI
Bu yazının yayınlanmasından sonra Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Savcı Aziz Takçı'nın Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan'ın, 'Benim nöbetçi savcı olduğumu gizleyerek HSYK'ya durumu bildirdi" yönündeki iddialarını yalanladı. Yapılan yazılı açıklamada, Başsavcılığın HSYK genelgelerine göre hareket ettiği, Aziz Takçı hakkında polisler tarafından yapılan suç duyurusu ile ilgili hiçbir işlem yapılmadan doğrudan HSYK'ya gönderildiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

DOĞRUDAN GÖNDERİLDİ
"Savcı Aziz Takçı hakkındaki başsavcılığımıza intikal eden 09.04.2014 tarihli suç duyurusu mahiyetindeki Adana Emniyet Müdürlüğü görevlilerince tutulan tutanak, Adana Cumhuriyet Başsavcılığımızın 14.04.2014 tarih ve 2014/4968 B.M. sayılı yazısı ile başkaca hiçbir işlem yapılmadan, doğrudan 2802 sayılı yasanın 82. maddesi ve yukarıda belirtilen 16 nolu genelgenin açık hükümleri uyarınca HSYK'ya gönderilmiştir. Hal böyle iken, ilgili Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı'nın yazısında belirtildiği şekilde, 'nöbetçi cumhuriyet savcısı olduğunu gizleyerek' evrakı HSYK'ya bildirdiği hususu yasal mevzuatla ve yapılan işlemlerle bağdaşmamaktadır. Gerek söz konusu yazı içeriğindeki gerekse söz konusu yazının ilgili internet sitesinde ve diğer yazılı-görsel yayın organlarındaki suç teşkil eden yorum ve yazılarla ilgili de yasal gereğine tevessül olunmuştur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Takçı'nın iddialarını Başsavcılık yalanladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN