Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısırda TMO etkili olmalı

Giriş Tarihi: 29.7.2014

Adanalı sanayici ve çiftçi Mehmet Ali Bilici, geçen yıl olduğu gibi bu sezon da TMO'nun mısır alımlarında etkili olup fiyat dengesini sağlaması gerektiğini söyledi

Çukurova'da mısır hasadı yaklaşırken, Adanalı sanayici ve çiftçi Mehmet Ali Bilici, fiyatlarda Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) önemine dikkat çekti. Geçen yıl TMO'nun başarılı bir mısır politikası uyguladığını ve çiftçinin fiyatta mağduriyet yaşamadığını vurgulayan Bilici, aynısını bu yıl da beklediklerini söyledi. Bilici, "Ofis piyasaya girmezse dengeler bozuluyor ve fiyatlar düşüyor. TMO'nun bu sene de alımlarda etkili olmasını, belirleyici olmasını istiyoruz" dedi.

PAMUĞA İHRACAT TEŞVİĞİ

TMO ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı geçen yılki tutumu nedeniyle kutlamak gerektiğini kaydeden Bilici, "Bunun yanında önemli bir başka tarım ürünü de pamuk. Hem sanayi açısından hem diğer tarımsal faaliyetler açısından çok önemli bir tarım ürünü. Dünyada pamuk fiyatları şu dönem düşüyor. Ağustos ayının sonundan itibaren Adana'da pamuk hasadı başlayacak. Fiyatların düşük kalmaması, çiftçinin mağdur olmaması için hükümetin bir takım ihracat teşvikleri olmalı" diye konuştu.

BU YIL İÇİN ENDİŞELİYİM

Destekleme primlerinin bu sene gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Bilici, şöyle konuştu: Pamuk çok stratejik bir tarım ürünü. Her sene ekilmesi gerekli. Fakat Türkiye çok büyük pamuk ithalatçısı. Bundan 20 sene önce dünyanın ilk 4-5 pamuk ihracatçısından biriyken, şu anda dünyanın 2'nci büyük ithalatçısıyız. Bu nedenle bizim ne yapıp edip bu tarım ürününü Türkiye'de ektirmemiz gerekli. Fiyatların düştüğü dönemde çiftçinin desteklenmesi gerekiyor. Geçen sene pamuk fiyatları iyiydi ama bu yıl endişeliyim.

RAKİPLER ÇOK GÜÇLÜ
Bu konuda hem siyasetçilerin, hem STK'ların, hem de ticaret borsalarının biraz daha aktif olmaları gerektiğine vurgu yapan Mehmet Ali Bilici, "İnşallah hükümetimiz bu konuda iyi bir tedbir alır. Bu tedbiri almak için de insanların hükümete, bakanlığa bunu iyi anlatması lazım. Pamuk fiyatları aşağı indiğinde destekleme priminin verilmesi gerekli" diye konuştu. Bilici, narenciye fiyatlarının da destekleme primine ihtiyacı olduğunu kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısırda TMO etkili olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN