Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Acı hasat başladı

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesine gelen tarım işçileri, hasat ettikleri "Maraş biberini" temizleyerek geçimlerini sağlıyor

Giriş Tarihi: 5.9.2014
Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesine çevre illerden gelen mevsimlik tarım işçileri, "Maraş biberi" hasadına başladı. Başta Şanlıurfa ve Gaziantep olmak üzere çevre illerden gelen mevsimlik işçiler, tarladan topladıkları acı biberler önce temizleniyor. Sapı ve çekirdeğinden ayrılan biberler kurutmaya hazır hale getirildikten sonra, işlenmek üzere fabrikalara gönderiliyor. Türkoğlu Kaymakamlığınca hayata geçirilen "Biber Bahane Eğitim Şahane" projesiyle tarım işçilerinin 4-6 yaş grubundaki çocukları eğitime alınırken, diğer çocuklar ise ailelerine yardım ederek zaman geçiriyor.

ORTALAMA BİN KİŞİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, mevsimlik tarım işçilerinin her yıl ağustos ayının sonlarına doğru bölgeye geldiğini söyledi. Çalışmak için ortalama bin tarım işçisinin geldiği belirten Emiralioğlu, Maraş biberinin bölge için önemli bir ürün olduğunu vurguladı. Biberin hasattan pakete girinceye kadar kaliteli ve hijyenik ürün elde etmek için yoğun iş gücüne ihtiyaç duyulduğunu aktaran Emiralioğlu, "Biberin hasattan fabrikaya intikaline kadar özellikle Güneydoğu illerinden gelen yaklaşık bin kişi, bölgede yaklaşık 3 ay kalıyor" dedi.

SANAYİSİ DE GELİŞTİ

Bölgeye özgü ürünün kent genelinde yaklaşık 15 dekar alanda yetiştirildiğini dile getiren Emiralioğlu, bu yıl kuraklıktan kaynaklı verim düşüklüğü yaşandığını, buna rağmen rekoltenin yüksek beklendiğini ifade etti. Kahramanmaraş'ın kırmızı biberiyle haklı bir üne kavuştuğuna işaret eden Emiralioğlu, "Maraş biberinin sanayisi de gelişmiş durumdadır " diye konuştu. Ailesiyle Şanlıurfa'dan gelen tarım işçisi Kasım Maldar da her yıl Türkoğlu ilçesinde yaklaşık 5 ay boyunca çalıştığını ifade etti. Ailesine destek olmak için geldiğini anlatan 6'ncı sınıf öğrencisi Halime Karakaş ise kazandığı parayla okul ihtiyaçlarını karşılayacağını, fazlasını ise ailesine vereceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Acı hasat başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN