Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin'de hurdadan aylık 4 milyon gelir

Giriş Tarihi: 9.9.2014
MERSİN Hurdacılar ve Hırdavatçılar Odası Başkanı Hasan Öztürk, Mersin'de geri dönüşümün ekonomiye ve çevreye sağladığı katkıları anlattı. Öztürk, Atık kağıttan demire, alüminyumdan pet şişeye kadar geri dönüşüm özelliği bulunan malzemeleri işleyerek, ekonomiye ayda 4 milyon lira katkı sağlıyoruz" dedi.

3 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Her türlü hurda malzemenin geri dönüşüme kazandırılmasıyla kente ve çevre temizliğine de önemli oranda katkı sağlandığını ifade eden Öztürk, "Yaklaşık 200 hurda işletmesinde 3 bin kişinin çalıştığı Mersin'deki hurdacılar; çöpe atılan demir, kağıt, plastik, sera örtüsü ve naylon poşet ile alüminyum gibi maddeleri işleyerek hammadde olarak ilgili fabrikalara satıyorlar. Bu sayede Mersin dönüşüm yolu ile temizlenmiş oluyor "dedi.

KAYIT DIŞI İŞLETMECİ ÇOK

Kentte kayıt dışı çalışarak hurdacılık yapan birçok işletmecinin olduğunu da ifade eden Öztürk, "Hurdacılık yaparak evini geçindiren çok fazla insan var. Burada çalışan inşanlar emeğin karşılığını tam anlamıyla alamasa da şükrederek hayatlarına devam ediyorlar. Çünkü her meslekte olduğu gibi bu meslekte de kayıt dışı çalışan işletme oldukça fazla. Bu da burada çalışan işçiyi etkiliyor. Bunun önüne biz oda olarak geçemiyoruz. Ama maliye bu yerleri tespit edip gerekli cezayı uygulayarak önüne geçebilir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'de hurdadan aylık 4 milyon gelir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN