Tıbbi hatalar hızla artıyor

Hasta ve Hasta Yakını Hakları Dernek Başkanı avukat Bülent Maraklı, Türkiye'de ortalama yılda 20 bin ile 50 bin kişinin tıbbi hata nedeni ile hayatını kaybedip, sakat kaldığına dikkat çekti

Giriş Tarihi: 7.10.2014
Hasta ve Yakını Hakları Dernek Başkanı ve Adana Barosu Sağlık Hukuku Komisyonu Başkanı avukat Bülent Maraklı, ülkemizde tıbbi hatalardan dolayı yılda ortalama 20 ile 50 bin kişinin hayatını kaybedip, sakat kaldığını söyledi. Avukat Maraklı, son yıllarda hasta hakları konusunda şikayetlerin hızla arttığına dikkat çekerek, "Mahkemeler tarafından hukuki denetim tam olarak sağlanırsa hastanede mağdur olan vatandaş, adliyede mağduriyetten kurtulacak" dedi. İzmir Üniversitesi Sağlık Hukuku Bölümü'nde yüksek lisans yapan Bülent Maraklı, ülkemizde hasta hakları, hekim sorumluluğu ile farkındalığın son yıllarda dikkat çektiğini söyledi. Türkiye'de hasta hakları konusunda yasal düzenlemeler ve iç hukuku bağlayan uluslararası sözleşmelerin olduğunu belirten Maraklı, "Tıbbi davalarda temel sorun Adli Tıp raporlarının yetersizliği ve eksikliğidir. Yargıtay ve Danıştay'ın vermiş olduğu ilkesel kararlar ise hasta lehinedir" diye konuştu.

BİLGİ EKSİKLİĞİ

Hasta hakları konusunda, hekimlerin bilgi eksikliğinden kaynaklı olumsuz tutumlarının mevcut olduğunu ifade eden Bülent Maraklı şöyle konuştu: Hasta hakları kavramı hekimi suçlamak değil. Tıp hukukunda temel amaç, tıbbi müdahalenin tıp bilimine uygun olarak yerine getirilip, getirilmediğinin hukuken denetlenmesidir. Hasta hakları hekim içinde gereklidir. Neticede hekim de hasta ve hasta yakını olabilir. Birçok hekim, haklarının korunması konusunda bize başvurmaktadır "

UZMANLIK MAHKEMELERİ
Türkiye'de kısa bir süre sonra tıbbi davalara bakacak uzmanlık mahkemelerinin kurulacağını öne süren Maraklı, şunları dedi: Tıbbı davaların hazırlanması ve açılması, çok teknik ve özel bilgiyi gerektirir. Hastanın dosyasını temin ettikten sonra uzman kurulumuzdan bilimsel mütalaa alıp davayı öyle kabul ediyoruz. Tıp bilimine aykırılık olmadan da hekimin ve hastanenin tazminat ödeme sorumluluğu vardır. Örneğin, ayağınızdan ve gözünüzden ameliyat olacaksınız ve bunları kaybetme olasılığınız var. Bu konuda doktor size yeterli bilgi vermek zorundadır. Eğer ameliyat olduktan sonra olumsuz bir durum meydana gelirse burada mutlaka sorumluluk doğar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tıbbi hatalar hızla artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN