Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyüksaat esnafı artık 'dama' dedi

Adana'da yapımı yılan hikayesine dönen Büyüksaat civarındaki restorasyon çalışmalarının amacından uzaklaştığı, yapılan işin dekorasyon olduğu bildirildi

Giriş Tarihi: 8.10.2014
Adana'nın önemli tarihi dokularından biri olmasının yanında kent trafiğinin kalbi konumundaki Ali Münif Caddesi'nde geçen yıl başlayan ancak bir türlü bitmek bilmeyen restorasyon çalışmaları yüzünden sinir harbi yaşayan bölge esnafı, çalışmaların ne zaman biteceğini sorarken, "Yapılan iş restorasyon değil resmen dekorasyon. Hiç tarihe boya vurulur mu? Ama tam anlamıyla bir inceleme yapılsın, çalışmalar denetlensin yapılanın sadece boya olduğu ortaya çıkacaktır" dedi.

SÖZLER TUTULMUYOR

Bitmek bilmeyen çalışmalar yüzünden çoğu günler siftah yapmadan kepenk kapattıklarını ve iflasın eşiğine geldiklerini söyleyen çarşı esnafı, sorunlarına duyarsız kalan Büyükşehir Belediyesi'ne ateş püskürüyor. Zihni Aldırmaz döneminde başlayan ve bir yılda bitecek denilen işin daha yarısına bile gelinmediğini, yapılanların ise dökülmeye başladığını öne süren çarşı esnafı, "Verilen sözler neden tutulmuyor. Burası Adana'nan kalbi. Hala çalışmalar bitmedi, trafik normale dönmedi" diyor.

TOPTAN İFLAS

Adeta yılan hikayesine dönen çalışmalardan dolayı işyerini 5 ay önce yeni yerine taşıdığını anlatan av malzemeleri satıcısı Haşim Oğurlu, "Yıllardır burada iş yaparız. Restorasyon diye çalışma başlattılar. Üç ayda biter dediler. Aradan aylar geçti hala bitmedi. Eski işyerimin kirasını da, yeni tuttuğum işyerinin kirasını da ödüyorum. Üstelik işler eski yerim kadar iyi de değil. Lütfen birileri çıkıp burada bulunan yüzlerce esnafın derdi ile ilgilensin. Yoksa hepimiz toptan iflas edeceğiz" diye dert yandı.

TRAJİKOMİK RESTORASYON
Yapılan çalışmaları "trajikomik" olarak yorumlayan Haşim Oğurlu, "Adana'nın tarihine renk katan Büyüksaat'in tarihi dokusu gözardı edilmiş duumda. Yapılan işlerin tarihi dokuyla ilgisi yok. Bizden emlak vergisi, çöp, temizlik vergisi, taleba vergisi almayı biliyorlar. Konu hizmete gelince ortada kimse yok. Ali Münif Caddesi ne zaman toplu taşım araçl trafiğine açılacak? Lütfen bir yetkili gelip bizimle ilgilensin, derdimize çözüm bulsun, sorularımıza yanıt versin" şeklinde konuştu.

BURASI ADANA PATAGONYA DEĞİL
Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün seçildikten sonra gelip inceleme yaptığı çarşıda işlerin en kısa zamanda bitirileceğine dair söz verdiğini ancak bundan da bir sonuç çıkmadığını belirten çarşı esnafı, "Artık kimseye inanacak halimiz kalmadı" derken, tekstikcilik yapan Özcan İçöz, "Restorasyon adı altında yapılan çalışma tam bir komedi. Bir yılda bitecek denildi ama bi sadece talebada kaldı. Burası kentin göbeği patagonya değil" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyüksaat esnafı artık 'dama' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN