Sağduyulu yaklaşım olayları büyütmedi

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Sağduyulu yaklaşım olayları büyütmedi
Valisi Mustafa Büyük, Kobani eylemleri nedeniyle kentte yaşanan olaylarla ilgili bilgi ve görüşlerini, konutta ağırladığı SABAH Bölge Koordinatörü Ersin Ramoğlu ile paylaştı. Vali Büyük, protesto eylemlerini suiistimal ederek olay çıkartmaya çalışan provokatörlere karşı emniyet, jandarma ve istihbarat birimlerinin koordineli çalıştığını, Adana halkının da sağduyulu davranmasıyla Türkiye'nin birçok kentinde olanın aksine daha az can ve mal kaybının yaşandığını bildirdi.

61 KİŞİ YARALANDI

Adana'daki makul protestolara izin verdiklerini ancak bütün iyi niyetli yaklaşıma rağmen terör örgütlerinin eylemleri provoke ettiğini öne süren Vali Mustafa Büyük, "Konutlara, işyerlerine, kamu binalarına saldırıldı. Bazı bölgelerde karayolu kapatılmak istendi. Olaylarda 2 vatandaşımız hayatını kaybetti, 7'si polis 61 vatandaşımız yaralandı. Çok şükür ki yaralılardan hayati tehlikesi olan yok" dedi. Vali Büyük eylemler nedeniyle 4 resmi toplam 10 aracın kullanılamaz hale geldiğini, 6'sı kamu olmak üzere toplam 24 binanın kısmen hasar gördüğünü sözlerine ekledi.

HER NOKTAYA ULAŞIYORUZ

Kentteki olayların büyümemesi, çok daha fazla can ve mal kaybına yol açılmaması için, uzun süredir polis ve jandarmanın birlikte yürüttüğü çalışmaların etkisi olduğunu kaydeden Vali Büyük şöyle devam etti: "Biz uzun süredir Adana'daki asayiş problemlerini çözme adına büyük operasyonlar düzenledik. Bunlar uyuşturucuya yönelikti ama aynı zamanda teröre de yönelikti. Her noktaya ulaşıp problemli alanları yakından takip ettik. Bir süredir yaptığımız çalışmaların faydasını gördük."

İSTİHBARAT GELİYOR
Güvenlik birimlerine farklı kaynaklardan bilgiler geldiğini ve tüm birimlerin provokasyona karşı sıkı önlem aldığını belirten Vali Büyük, "Bunlar arasında helikopterle havadan kontrol ve otoyollarda 24 saat asayiş devriyesi yapılması gibi uygulamalar da var" diye konuştu. Hiçbir terör örgütünün en küçük girişimine taviz verilmeyeceğini kaydeden Vali Mustafa Büyük, önlem amaçlı olarak Kayseri ve Antalya'dan araç takviyesi ile Osmaniye'den askeri birlik desteğinin geldiğini de belirtti.

HUZURUMUZU BOZDURMAYIZ
Adana Valisi Mustafa Büyük bir yandan protestolara katılan vatandaşların provokatörlerin tahriklerine kapılmamasını isterken, diğer yandan sağduyu çağrısında bulundu. Halkın huzurunu kaçıranlara karşı devletin güçlü olduğunu ve hukukun gereğinin yapılacağını belirten Büyük, "Adana çok kültürlü bir barış şehri. Bunu bozmak isteyenlere halkımız izin vermemeli, içinde barındırmamalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağduyulu yaklaşım olayları büyütmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN