Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kansere sosyal tedavi desteği

Giriş Tarihi: 25.12.2014
Kansere sosyal tedavi desteği

Medical Park Gaziantep Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Yıldırım, kanser hastalarının tedavisine psikolojik ve sosyal destekle katkıda bulunuyor

Kısa bir süre önce yeni yerinde hizmete giren Medical Park Gaziantep Hastanesi onkoloji servisi ve kemoterapi ünitesi, poliklinik ve diğer birimleriyle dört başı mamur bir hizmet vermeye başladı. Doktorların, her an hastaların yanı başında olmalarının hastaları rahatlattığını söyleyen Medical Park Gaziantep Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Yıldırım, hastaların sadece hastalığın biyolojik yönünü tedavi etmediklerini, psikolojik ve sosyal olarak da ciddi destekler verdiklerini söyledi. Yaklaşık 120 hastanın şu anda servislerinde kemoterapi aldığını, serviste ve yoğun bakımda takip ettikleri hastalar olduğunu belirten Yıldırım, "Ağırlıklı olarak hastalarımız akciğer, kolon, bağırsak kanseri, meme kanseri ve prostat kanseri olan hastalardır. Özel hastane anlamında tıbbı onkoloji ve radyasyon onkolojisinin hizmet verdiği tek hastane biziz" diye konuştu.

HER YÖNÜYLE DEĞERLENDİRİYOR

Hastaların sadece biyolojik hastalıklarını tedavi etmeye çalışmadıklarını söyleyen Doç. Dr. Yıldırım, "Hastayı hasta olarak, hasta yakını olarak, ekonomik imkânları açsından, psikolojik özelliklerine göre de değerlendiriyoruz. Bilgilendirici seminerler düzeliyoruz. Resim ve müzik kursu düzenleyeceğiz. Eski hastanelerde Türk musikisi eşliğinde tedaviden bahsedilirdi. Biz de bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Vurmalı çalgılarla ritim çalışması yapılacak. Müzikle tedavi hastanın bu hastalıkla mücadele etme azmini artıran bir tedavidir. Beyin mücadele etmeye başlayınca vücut da mücadele etmeye başlıyor" dedi.

HASTAYA YÜK GETİRMİYORUZ
Psikoterapi seminerlerinde, hastanın diğer kişilerle iletişim içinde olduğunu kaydeden Doç. Dr. Yıldırım, "Hasta, kendi sorunlarını paylaşabiliyor. Nasrettin hoca bir fıkrasında 'Damdan düşen gelsin' der. Hastalar birbirlerine daha çok yardım edebiliyorlar. Biz anlattıklarımızı tıbbi yönden anlatıyoruz fakat diğer yönden hastalar birbirlerine daha çok yardımcı olabiliyorlar. Bunlar da bir psikolog eşliğinde yapıldığı zaman kontrollü bir şekilde birbirlerine destek olabiliyorlar. Biz hastayı sadece tedavi edilmesi gereken bir meta olarak görmüyoruz. Bütünlükçü bir yaklaşımımız var, farkımız bu. Hastamızın daha fazla konforunu ve rahatını düşünüyoruz. Bunları da hastaya ekonomik bir yük getirmeden gerçekleştiriyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansere sosyal tedavi desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN