Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yücelen: Hedef yüzde 7,2 büyüme

Giriş Tarihi: 3.2.2015
Yücelen: Hedef yüzde 7,2 büyüme

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, 2023 hedefinin yakalanması için ülkenin dünya ticaretinden aldığı payı 2 katına çıkarması gerektiğini söyledi

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) tarafından Mersin'de düzenlenen toplantıda ülke ekonomisinin 2014 performansı değerlendirildi. 2015 yılındaki beklentilerin de dile getirildiği toplantıda TÜGİ- AD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yücelen, "2023 hedefini yakalamak istiyorsak, dünya ticaretinden aldığımız payı iki katına çıkarmalı, her yıl yüzde 7,2 büyüme kaydetmeliyiz" dedi.

ADALETSİZLİK VAR
Türkiye'nin G-20 dönem başkanlığını yürüttüğünü anımsatan Ali Yücelen, sadece G-20 ülkelerini misafir etmek istemediklerini dile getirdi. Dünyadaki gelir dağılımda adaletsizlik yaşandığına işaret eden Yücelen, "Bu eşitsizlikten negatif etkilenenleri de toplantıya davet edip seslerinin dünyada daha fazla duyulmasını sağlamaya çalışacağız" ifadesini kullandı. Türkiye'nin sıkı para politikaları uyguladığını ve bunun reel ekonomiye zarar verdiğini kaydeden Yücelen, "Emtia ve petrol fiyatlarındaki düşüş ülkemizi pozitif ayrıştırdı ancak bu düşüşten ihracatçımız yararlanamadı. İhracatçılarımız önceden daha ucuza kullandıkları akaryakıtı vatandaşla aynı fiyata alarak ürünlerini sevk etmeye çalışıyor" şeklinde konuştu.

"İKİ KATINA ÇIKARMALIYIZ"
Türkiye ekonomisinin 2014'te yüzde 3 büyüme sağladığını dile getiren Yücelen, 2023 hedeflerinin yakalanması için ülkenin dünya ticaretinden aldığı payı iki katına çıkarması gerektiğine dikkat çekerek, 2023 hedeflerine ulaşabilmek için her yıl yüzde 7,2 büyüme kaydedilmesi gerektiğini vurguladı.TÜGİAD Çukurova Şube Başkanı Armağan Öner de Mersin'in tarım, lojistik ve turizm alanlarında öne çıktığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yücelen: Hedef yüzde 7,2 büyüme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN