Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşgalin yeni adresi İnönü Parkı oldu

Kaldırımlardaki işportacılara savaş açan Büyükşehir Belediyesi, kaş yapayım derken göz çıkardı. İşportacıları İnönü Parkı'na taşıyan belediye, yönetmeliği ihlal edip parkın işgaline ön ayak oldu

Giriş Tarihi: 18.2.2015
İşgalin yeni adresi İnönü Parkı oldu
Büyükşehir Belediyesi'nin kaldırım işgaline neden olan işportacılara açtığı savaşta çözüm için bulduğu yol tepkilere neden oldu. Bazı seyyar satıcıları tek çatı altında toplamak isteyen Büyükşehir, yer olarak her geçen gün yeşil alan miktarı azalan İnönü Parkı'nı seçti. Yönetmeliğe göre, yüzde 3'ü geçmemesi gereken yapılaşma oranı artarken, kaldırım işgalleri devam ediyor.

ÇUKUROVA'NIN ARDINDAN
Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği'nin tanımlar bölümünde parklarla ilgili açık hükümler bulunmasına karşın yerel yönetimlerin, yasa tanımaz uygulamaları sürüyor. Azim Öztürk'ün Belediye Başkanlığı döneminde Hayal Park içinde yaptırdığı Mono Kafe ve şu anda depo olarak kullanılan Seyir Kafe'ye ilişkin Çukurova Belediyesi, sessizliğini korurken Büyükşehir' de park işgaline yeşil ışık yaktı.

KALDIRIMDAN PARKA
İnönü ve Çakmak Caddesi başta olmak üzere kent merkezindeki çok sayıda işportacıyı kaldırımlardan kaldırmayı hedefleyen Büyükşehir, bunların birçoğuna adres olarak İnönü Parkı'nda oluşturduğu Belediye Çarşısı'nı gösterdi. Söz konusu çarşının oluşturulması için de önceden yeşil alan olarak kullanılan bir bölge seçildi. Belediye Çarşısı'na yerleşenlerin tezgahları barakaların dışına taştı.

YEŞİL ALANLAR YAPILAŞTI

Büyükşehir parktaki yapılaşma oranını artırırken yönetmelik hükümlerini yok saydı. Yönetmelikte, "Taban alanı kat sayısı toplamda 0,03'ü geçmemek" şartı olmasına karşın, bu oran parkın köşesindeki trafo ile yüzde 7 oranına ulaştı. Büyükşehir, yeni yapılarla bu oranı arttırdı. Barakaların ardından Kızılay için kan merkezi kuran Büyükşehir, binayı da yine yeşil alan olması gereken yere yerleştirdi.

YÖNETMELİKTE YOK
Aynı yönetmelikte parklar içine yapılabilecek binalar da detaylı bir şekilde belirtilmiş. Yönetmelik, parklara otopark ve havuz ile açık spor ve oyun alanı, umumi hela, açık çay bahçesi, büfe, pergole, kameriye, muhtarlık, güvenlik kulübesi, sporcu soyunma kabinleri, taksi durağı, trafo gibi tesislere izin verirken Büyükşehirin, yönetmelikte belirtilmeyen bir amaç için yapılaşmaya izin verdiği ortaya çıktı.

YASA NE DİYOR?

PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ
b) Parklar: İmar planı ile belirlenmek ve mevcut ağaç dokusu dikkate alınarak tabii zemin veya tesviye edilmiş toprak zemin altında kalmak üzere, ağaçlandırma ve bitkilendirme için yeterli derinlikte toprak örtüsü olması ve standartları sağlaması kaydıyla otopark ve havuz ile açık spor ve oyun alanı, umumi hela, 1 katı, h=4,50 m.'yi ve taban alanı kat sayısı toplamda 0,03'ü geçmemek, sökülüp takılabilir malzemeden yapılmak kaydıyla; açık çay bahçesi, büfe, pergole, kameriye, muhtarlık, güvenlik kulübesi, sporcu soyunma kabinleri, taksi durağı, trafo gibi tesislerin yapılabildiği, kentte yaşayanların yeşil bitki örtüsü ile dinlenme ihtiyaçlarının karşılandığı alanlardır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşgalin yeni adresi İnönü Parkı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN