Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muz ihracatı için ihtisas gümrüğü şart

Giriş Tarihi: 9.5.2015
Muz ihracatı için ihtisas gümrüğü şart
Anamur Muz Üreticileri Birliği (MUZ-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güzel, yöredeki muz üreticisinin ihracata başlamak istediğini, bunun için de Mersin'de bir muz ihtisas gümrüğünün kurulmasının zorunlu olduğunu kaydetti. Güzel, Türkiye'nin muz üretiminin yüzde 50'sini karşılayan Anamur çiftçisinin ihracat için ayrıca faizsiz kredi desteği istediğini belirtti.

"İKİYE KATLANIR"
Güzel "Özellikle Rusya, İran ve Irak'tan Türkiye'de yetişen muza büyük talep var. Ancak biz mevcut durumda kendi ülkemizin ihtiyacının ancak yüzde 50'sini karşılayabiliyoruz. Bu nedenle dış taleplere yanıt veremiyoruz. Ağacı başında talep görüp de satılan tek ürün muz. Yerli muz üretimine destek verilmesi halinde önümüzdeki 5 yıllık süreçte Türkiye'nin ihtiyacının tamamını karşılayabiliriz. AB ve kırsal kalkınma projeleri yapılırsa 5 yılda ülke ihtiyacının tamamını karşılar, sonraki 5 yılda da Kıbrıs, Azerbaycan, İran, Ukrayna gibi yakın ülkelere ihracata başlayabiliriz" dedi.

İYİ TARIM ÖRNEĞİ
AB projelerinin tarımda, çiçek yetiştiriciliğinde uygulanmasına rağmen muzda böyle bir uygulama olmadığını kaydeden Güzel, "Oysa muz da çiçek gibi narin bir ürün. Narenciye satışı istenildiği gibi olmadığından üretici ağacını keserken biz ağacında satış yapan nadir üreticileriz. Destek olarak sıfır faizli krediler verilebilir. MUZ-BİR'in desteği ile bölgedeki üreticilerin büyük bölümü iyi tarım uygulamasına geçti. Diğer üreticilere yüzde 3-5, iyi tarım uygulaması yapan çiftçilere ise 0 faizli kredi verilerek özendirici olunabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muz ihracatı için ihtisas gümrüğü şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN