Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni ATB'de alım satım cepten yapılabilecek

Adana Ticaret Borsası'nın (ATB) yeni yerleşkesinde mısır, pamuk, buğday gibi ürünlerin alım satımları, dünyanın her yerinden cep telefonundan yapılabilecek

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Adana Ticaret Borsası'nın (ATB) Ceyhan yolu üzerindeki yeni yerleşkesi, büyük ve estetik yapısının dışında, ayın zamanda 'akıllı' olacak. Mısır, pamuk, buğday ve soya gibi ürünlerin fiyatlarını borsanın internet sistemi üzerinden takip edebilecek olan alıcılar, bilgisayar üzerinden hatta akıllı cep telefonuyla istedikleri yerden anında alım yapabilecek. Bu sistem hem işlem hacmini artıracak, hem de piyasa fiyatlarının anında ve gerçek rakamlarla oluşmasını sağlayacak.

YIL SONUNA YETİŞECEK

Yaklaşık 1 ay önce ATB Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Şahin Bilgiç, Adana'nın merkezine sadece 11 kilometre uzaklıkta 72 dönüm arazi üzerine kurulacak yeni yerleşkenin, 2 katlı olacağını, toplam 135 bin ton depolama kapasiteli çelik siloların bulunacağını belirtti. Bilgiç, "Yerleşkenin idari binasının kaba inşaatı bitti. İç mimarisi için de ihaleyi tamamladık. Önümüzdeki mayıs ayında da ilk etapta 45 bin tonluk çelik silo temeli atacağız. Yetiştirebilirsek eylülde, en kötü ihtimalle yıl sonuna kadar yeni yerleşkede işlemlere başlayacağız" dedi.

DİJİTAL ALTYAPI KURULACAK

Yerleşkede, şu andaki hizmet binasında bulunandan çok daha büyük ve akredite laboratuarların faaliyet göstereceğini, üyeler için ofisler bulunacağını ve güçlü bir dijital altyapı kurulacağını belirten Şahin Bilgiç özellikle 'akıllı borsa' sisteminin üzerinde durdu. Bilgiç, "Bir alıcı, borsamıza üye olarak ya da mevcut üyelerimizin şifresini kullanarak, bilgisayarından ya da cep telefonundan sistemimize girerek, istediği ürünün fiyatını ve el değmeden yapılan laboratuar analizini görecek. Hatta ürünün hangi tarladan hasat edildiğini ekrandan öğrenecek. Anında alım işlemi yapabilecek" diye konuştu.

ÇİFTÇİNİN ÜRÜNÜ DEĞERLENECEK
Türkiye'ye örnek olacak ATB Yerleşkesi'nin bölge tarımına büyük katkı koyacağını kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç şöyle konuştu: Modern altyapı ve dijital sistem sayesinde tercih edilen borsa olacağız. Daha fazla işlem hacmi gerçekleşecek, fiyatlar anında oluşacak. Çiftçinin ürünü daha iyi değerlendirilecek. Ayrıca hızı sayesinde, Mardin ve Şanlıurfa'ya kadar olan geniş bir bölgeye daha iyi hizmet vereceğiz. Akşam o bölgeden kamyona yüklenen ürünler, sabah borsamızda işlem görebilecek. Bu herkes için büyük avantaj" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni ATB'de alım satım cepten yapılabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN