Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'e çalışmadı mesleğinden atıldı

Rüşvet ve dolandırıcılık suçlamasıyla polislikten ihraç edilen Ömer Koca, "Cemaat adına işlem ve iş takipçiliği yapmayı kabul etmediğim için iftiraya uğradım" dedi

Giriş Tarihi: 13.5.2015
Paralel'e çalışmadı mesleğinden atıldı
Şırnak'ta görev yaparken 2004'te hakkında 'rüşvet ve dolandırıcılık' suçlamalarıyla polislikten ihraç edilen Ömer Koca, Paralel Yapı'ya hizmet etmediği, işlem ve iş takipçiliği yapmayı kabul etmediği için iftiraya uğradığını söyledi. Koca, "Beni sohbete davet ettiler ama kabul etmedim. Gitseydim devamında bir takım işlerin geleceğini biliyordum. Onlara itiraz ettiğim için bana kumpas kurdular" dedi. Paralel Yapı'nın kurduğu kumpasa kurban gittiğini öne süren Ömer Koca, hakkında açılan davalardan beraat ettiği için polisliğe dönmek istiyor.

GEÇİNMEK İÇİN HAMALLIK YAPTI

Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Yüksekokulunu 1997'de bitiren ve Hatay Emniyet Müdürlüğü'nde 5 yıl çalışan Koca, buradan Şırnak'a tayin oldu, 2004'te hakkında "rüşvet ve dolandırıcılık" suçlamasıyla açılan idari soruşturma sonucu meslekten ihraç edildi. İşsiz kalınca, eşi ve 2 çocuğuyla birlikte memleketi Kahramanmaraş'a taşınan Koca, geçimini sağlamak için gazete dağıttı ve hamallık yaptı. Yargılandığı davalardan beraat edince mesleğe dönmek için Emniyet Genel Müdürlüğüne başvuran Koca'nın isteği reddedildi. Eşinin, çocuklarını alarak tek odalı evlerini terk etmesi üzerine oldukça zor günler yaşayan Koca, tüm umudunu Ankara Bölge İdare Mahkemesinden gelecek "mesleğe iade" haberine bağladı. Koca, yaptığı açıklamada, polisliğin çocukluk hayali olduğunu vurgulayarak, Paralel Yapı'nın attığı iftiralardan dolayı bu hayalin yarım kaldığını savundu. Koca, "Beni içlerine almak istediler ama ben her defasında karşı çıktım. Beni kullanmak istediklerinin farkındaydım. Sonra beni rüşvetle suçladılar. İlginçtir rüşvetle suçlandım ama dolandırıcılıktan yargılandım. Uzun bir yargılama sonucunda beraat ettim" dedi.

BAŞKALARINA DA YAPTILAR

Maruz kaldığı sıkıntıları birçok kişinin de yaşadığına işaret eden Koca, şunları kaydetti: "İlk davadan 2006'da aklandım. İkincisinden ise 6 ay 10 gün ceza aldım ve bu da paraya çevrildi. Yargıtay ise verilen bu cezayı geçen yıl bozdu. Yani 2 davadan da beraat etmiş oldum. Bunun üzerine mesleğe dönebilmek için 2014'te Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurdum ancak olumsuz cevap aldım. Ben de konuyu Ankara Bölge İdare Mahkemesine taşıdım. Oradan çıkacak sonucu bekliyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan bizlere elini uzatmasını bekliyorum. Benim ve benim durumumda olan polis arkadaşlar var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'e çalışmadı mesleğinden atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN