Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışanlar bağırdı üyeler konuşamadı

Giriş Tarihi: 17.5.2015
Çalışanlar bağırdı üyeler konuşamadı

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi'nin çalışamaz hale geldiğini iddia eden MHP ve AK Parti'li üyeler, toplantı salonunu terk etti

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün (HATSU) Mayıs ayı olağan genel kurulu toplantısı yarım kaldı. İddiaya göre salonu dolduran Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının ve HATSU taşeron işçilerinin Başkan Lütfü Savaş'ın her konuşmasının ardından sürekli alkış tutmaları ve tezahürat yapmaları üzerine meclisin çalışamadığını öne süren AK Partili ve MHP'li üyeler salonu terk etti. MHP Grubu adına basın açıklaması yapan İsmail Başar, yaşanan tablonun çok acı olduğunu söyledi. AK Parti Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın taşeron işçilerini salonuna doldurarak Meclis'i işlemez hale getirdiğini öne sürerek suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

HATSU SINIFTA KALDI

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, HATSU 2014 yılı faaliyet raporuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunarak, mali tabloların incelenmesi neticesinde HATSU'nun vatandaşa hizmette ve Hatay'a yatırımda sınıfta kaldığının açıkça görüldüğünü ifade etti. Başkan Kimyeci, "HATSU'nun 2014 yılı için gider bütçesinin gerçekleşme oranı çok düşük. 348 milyon 550 bin TL'lik gider bütçesinin sadece 114 milyon lirası harcanmış. Bu rakamlar yatırım yapılmadığının, hizmet üretilmediğinin bir göstergesidir. HATSU ayrıca 348 milyon 550 bin liralık gelir bütçesinin sadece 48 milyon 809 bin lirasını tahsil edebilmiştir. HATSU kayıp ve kaçak oranını yüzde 70 olarak açıklamıştır. Bu yönetim sınıfta kalmıştır. Başkan Lütfü Savaş, su fiyatlarına zam yapmak yerine kayıpları, kaçakları önleyip kaynak yaratmış olsa zam diye feryat etmezdi" dedi.

KAYDA DEĞER HİZMET YOK

Büyükşehir Belediyesi'nin Denizciler, Hassa Dörtyol, Belen, Samandağ, Reyhanlı, Erzin, Altınözü, Kırıkhan ilçelerinden devrolan arıtma tesisi, kanalizasyon şebekesi gibi büyük yatırımları sanki kendisi yapmış gibi sunmayı marifet bildiğini öne süren Başkan Kimyeci, "Antakya ilçemizen HATSU'ya 2014 yılı içerisinde 9 milyon 755 bin lira kaynak aktarılmasına karşın Büyükşehir'den kayda değer hiçbir hizmet gelmemiştir" dedi. Bu sırada salonda bulunan ve Büyükşehir Belediyesi çalışanları ile HATSU'nun taşeron işçileri olduğu iddia edilen kişiler, Başkan Lütfü Savaş lehine alkış tutup tezahürat yapınca ortam gerilmeye başladı. AK Partili ve MHP'li üyeler mecliste çalışma ortamının kalmadığını öne sürerek salonu terk etti.

MECLİS ÇALIŞAMIYOR

Yaşananlardan sonra MHP Grubu adına bir açıklama yapan İsmail Başar, bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi'nin her türlü hizmetinin yanında yer aldıklarını belirterek, "Bugün gördüğümüz tablo gerçekten de acı. Büyükşehir Belediyesi ve HATSU taşeron işçileri salonda toplanmış, Meclis'i çalıştırmaz hale getirdiler" dedi. Başar, "Sayın Başkanın iki korumasını yanına alması yakışmamıştır. Biz MHP grubu olarak, böyle giderse artık bu toplantılara katılmayacağız" diye konuştu. AK Parti Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci de, "Biz olumsuzlukları dile getirirken, Başkan Lütfü Savaş adamlarını meclise doldurarak baskı yaratmaya çalıştı. Bunun olacağını tahmin etmiş ve önceden duyurmuştuk. Şimdi bu gerçekleşti. Suç duyurusunda bulunacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışanlar bağırdı üyeler konuşamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN