Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ceyhan'da başka Adana'da başka

Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde Yılmaz Güney'in adının bir bulvara verilmemesi için çaba gösteren Hüseyin Sözlü, Adana'da tavrını değiştirip ünlü sanatçıya sahip çıktı

Giriş Tarihi: 17.6.2015
Ceyhan'da başka Adana'da başka
Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün, Türk sinemasına damgasını vuran Yılmaz Güney'e yönelik sergilediği iki ayrı tavır eleştiri konusu oldu. Ceyhan'da Belediye Başkanlığı yaparken, Yılmaz Güney'in adının bir bulvara verilmemesi için mücadele eden ve bunu 'siyasi omurgasızlık' olarak yorumlayan Başkan Sözlü'nün şimdilerde ise fikir değiştirerek ünlü sanatçıya sahip çıkması, 'siyasi çıkarcılık' olarak değerlendirildi.

KARŞI ÇIKMIŞTI

Sözlü, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 16 Eylül 2011 tarihli toplantısında Yılmaz Güney'in adının bir bulvara verilmesini sert bir dille eleştirerek, "5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 24. maddesine göre cadde, sokak, bulvar ve küme evleri gibi isim verilecek yerlerin Anayasanın temel ilkelerine uygun, ayrımcılığa, bölücülüğe yol açmaması, suçu ve suçluyu övecek nitelikte olmaması gerekir. Yılmaz Güney başarılı bir sinemacı hemşerimiz olabilir. Ancak kendisi Yumurtalık hakimi Sefa Mutlu'yu öldürmekten dolayı mahkeme kararıyla hüküm giymiştir" dedi.

'SİYASİ OMURGASIZLIK'
Güney'in yasalar önünde suçlu olduğunu belirten Sözlü, "Hükümlüyken cezaevinden firar ederek yurt dışında kaçak ölmüş, Türkiye aleyhine her türlü yasadışı faaliyetin işbirlikçiliğini yapmıştır. Kimse başarılarından ötürü suç işleme hakkına sahip değildir. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilinin ve meclis üyelerinin bu kararı yeniden gözden geçirmesini öneriyorum. Tüm bu gerçekle- re rağmen alınan bu karar ancak ideolojik körlük ya da siyasi omurgasızlık olarak açıklana- bilir" diye konuştu.

BUGÜN MUHALİF

2001 yılındaYılmaz Güney'in adının Adana'da bir bulvara verilmesine tahammül göstermeyen Hüseyin Sözlü, Büyük Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının ardından ise ünlü sanatçı konusundaki düşüncelerinde 360 derece dönüş yaparak şunları söyledi: Adana'da sinema denildiğinde Yılmaz Güney adı tabii ki en belirgin, en kalıcı isimlerin başında gelmektedir. Yılmaz Güney, dönemin sosyal meseleleri, siyasi şartları nedeniyle muhalif duruşu olan bir sanatçı, düşünen bir Adanalı.

"GURUR KAYNAĞI OLDU"
Yılmaz Güney'in sinemacı, sanatçı kimliği bugün Türkiye'de kime sorarsanız sorun, kabul görmüştür. İyi bir sanatçı, iyi bir senarist, iyi bir yönetmen, iyi bir oyuncudur. Bu konuda Yılmaz Güney üzerinde zerre kadar tartışma yoktur. Türkiye'de sinema konuşulduğunda Yılmaz Güney konuşulur. Yılmaz Güney'in dünya sinemasında da önemli bir yeri vardır. O manada böylesine değerli bir sanatçıyı çıkaran toprakların evladı olmak bizim için de gurur kaynağıdı

KATİL Mİ FENOMEN Mİ?
Sanatçı hakkındaki düşünceleri bir anda değişen Sözlü, "O dönemde Yılmaz Güney Adanalıların gönlünde bir fenomendi. Herkes onun o delikanlı Adanalı duruşuna hastaydı. Belki de onun sinemada canlandırdığı karakterlerde insanlar kendi ruhlarının yansımasını görüyordu. Onun için Yılmaz Güney'in yaşadığı özel meseleler, farklı düşünen insanların ona karşı duyduğu derin sevginin önünde asla bir engel oluşturmadı." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ceyhan'da başka Adana'da başka
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN