Ayçiçeği çiftçisi destek bekliyor

Giriş Tarihi: 5.8.2015
Ayçiçeği çiftçisi destek bekliyor

Güney ve Güneydoğu Anadolu Yağ Sanayicileri Derneği (GÜNYAĞDER) Başkanı Hüseyin Çomu, ayçiçeği üreten çiftçinin umudunun, desteklerin artırılması olduğunu söyledi

Ayçiçeği hasadının başladığı bu günlerde rekoltenin geçen yıla oranla bir miktar düşük, ancak ürün kalitesinin yüksek olacağını belirten Güney ve Güneydoğu Anadolu Yağ Sanayicileri Derneği '(GÜNYAĞDER) Başkanı Hüseyin Çomu, "Yağ fiyatları şüphesiz rekolte kaybından etkilenecektir. Ülkemizin en fazla ihtiyaç duyduğu ürünler olan yağlı tohumlara, özellikle de ayçiçek tarımına destek miktarı artmalıdır. Güney ve Güneydoğu Anadolu Yağ Sanayicileri olarak bizler; çiftçiye verilen desteğin artmasının, bütün piyasaya istikrar getireceğine inanıyoruz" dedi.

ÖNEMLİ İTHALAT KALEMİ
Hasadın başladığı bu günlerde çıkan ürünün geçen yıla oranla bir miktar düşük kalması sebebiyle yağ fiyatlarında bir artış beklendiğinin altını çizen Hüseyin Çomu, "Ülkemizin en fazla ihtiyaç duyduğu ürünler olan yağlı tohumlara, özellikle de ayçiçek tarımına destek miktarı artmalıdır. GÜNYAĞDER üyesi yağ sanayicilerinin olduğu bu bölge, Türkiye toplam bitkisel yağ ihracatının yüzde 60'ını ve üretimin ortalama yüzde 52'sini gerçekleştiriyor. Yurtiçi tüketim ve ihracat açısından bakıldığında bitkisel yağlar arasında en fazla hacme sahip olanı ayçiçek yağı. Türkiye'deki mevcut ayçiçek üretimi, ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Dolayısıyla ayçiçek yağlı tohumu ve özellikle ham yağı, Türkiye'nin en önemli ithalat kalemleri arasında yer alıyor. Çiftçiye sağlanan desteğin miktarı arttırılır ve şekli değiştirilirse, ayçiçek tarımı daha istikrarlı biçimde yapılacaktır" dedi.

DENGELEYİCİ PRİME GEÇİLMELİ

Yağlı tohumlarda desteklemelerin verimliliğe, iç piyasa ve dış piyasa fiyatlarına göre belirlenmesi gerektiğini belirten Çomu; "Hammaddedeki dış piyasa fiyatları, zaman zaman yerli tohumdaki fiyatları da etkiliyor. Bu yüzden destekleme primleri belirlenirken, dünyadaki gelişmeler dikkate alınmalıdır. Hasat döneminde piyasayı dengeleyici prim uygulamasına geçilmesine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Çiftçinin üreteceği ürünü seçerken, Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre hareket etmesinin sağlanması gerekiyor. Bunu sağlamak için de, çiftçimize ürettiği ürünü satabileceğinin garantisi verilmeli. Ancak pamuk ve yağlı tohumlarda devletin alım garantisi yok; mısır ve buğdayda ise Toprak Mahsulleri Ofisi yalnızca ürünün çok olduğu yıllarda devreye giriyor. Çiftçi ise, pamuk ve ayçiçeği yetiştirirse satabileceğine emin olmak istiyor. Bu noktada firmaların ve devletimizin daha fazla çaba göstermeleri gerekiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayçiçeği çiftçisi destek bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN