Ak Parti ve chp, CarrefourSA arsasında imar rantına itiraz etti

Giriş Tarihi: 27.8.2015
Ak Parti ve chp, CarrefourSA arsasında imar rantına itiraz etti

AK Parti ve CHP, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin MHP'li üyeleri tarafından kabul edilen imar değişikliğine itiraz etti. CarrefourSA arazisindeki düzenlemenin ranta neden olduğu ileri sürüldü

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi'nin CarrefourSA arazisinde milyarlık ranta yeşil ışık yakan imar değişikliğine AK Parti ve CHP grubundan itiraz geldi. AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, meclisin 15.07.2015 tarih ve 230 sayılı kararı ile kabul edilen söz konusu değişikliğin kişisel çıkar amaçlı olduğunu söyledi. 1.60 olan imar yoğunluğunun 2.40'a çıkarıldığına dikkat çeken CHP İl Başkanlığı ise yazılı bir açıklama yaparak, plan değişikliğinin anayasaya, İmar Kanunu'na ve yönetmeliklere aykırı olduğunu, sonuna kadar bunun takipçisi olacaklarını belirtti.

MHP İSTEDİ MECLİS ONAYLADI

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı toplantısında, 1/5000'lik nazım imar planında değişiklik yapılarak 100. Yıl Mahallesi'ndeki 156 bin 821 metrekarelik CarrefourSA arazisinin yeniden düzenlenmesi istendi. Sunulan teklife göre, arazinin yeni halinin 260 bin 532 metrekare konut alanı, 67 bin 832 metrekare ticaret alanı, 9 bin 64 metrekare yeşil alan ve 10 bin 212 metrekare kültürel tesis alanı olması talep edildi. 1,6 olan yoğunluğun 2,4'e yükseltilmesinin arsa sahiplerine çok büyük rant sağladığını savunan AK Parti grubu teklife hayır oyu verirken, imar değişikliği Salih Gökçe dışındaki diğer MHP'li üyelerle bazı CHP'li üyelerin oyları ile kabul edildi. Meclisin bu kararı Adana kamuoyunda büyük tepki gördü. AK Parti ve CHP'li meclis üyeleri, kararın iptali için harekete geçti. Kararın askıya çıkmasıyla birlikte her iki parti itirazını yaptı. Meclisin kabul ettiği imar değişikliğinin bölgesel olmayıp tek bir ada tek ve tek bir parsele yönelik olduğunu belirten AK Parti Grup Başkan Vekili Ozan Gülaçtı, "Bir anda 900 konutluk bir rant yaratıldı. Bunun ortaya çıkardığı nüfus artışına yönelik hiçbir yeterli alt yapı ve sosyal donatı yok. Kişiye dönük rant sağlama girişimlerinin önüne geçmek için mücadelemiz sürecek" diye konuştu.

YEŞİL ALAN MİKTARI YETERSİZ
CHP Grubu tarafından yapılan itirazda, yönetmeliklere göre kişi başına düşen yeşil alan miktarının en az 10 metrekare olması gerekirken yapılan değişiklikte yeterince alan yaratılmadığı belirtilerek, "Yoğunluk 2,4'e çıkınca ortaya yaklaşık 4 bin 500 bin kişilik yeni bir nüfus doğuyor. Bunun için en az 45 bin metrekare yeşil alan ayrılması gerek. Ama ayrılan yeşil alan miktarı yaklaşık 10 bin metrekare. Mevcut imar planında yeterli donatı alanları ayrılmamışken, yeni düzenlemede bunun göz ardı edilmesini kabul etmek mümkün değil. Eksik olan kentsel donatı alanını tamamlayacak sahalar üretmek yerine, yoğunluğu artıracak uygulamalar yapılmaktadır" ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ak Parti ve chp, CarrefourSA arsasında imar rantına itiraz etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN