Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitim, araştırma ve yenilik odaklı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi gösterdiği başarılarla göz dolduruyor. Rektör Prof. Dr. Tamer Yılmaz, üniversitelerinin bölgenin bilim merkezi haline geldiğini söyledi

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Eğitim, araştırma ve yenilik odaklı
Tarihi İpek Yolu üzerinde şehir, bölge ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamayı hedefleyerek 2010-2011 Akademik Yılı'nda kapılarını öğrencilere açan Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), bünyesindeki fakülte ve yüksekokullarla bölgenin önemli bir bilim merkezi haline geldi. HKÜ Rektörü Prof. Tamer Yılmaz; 2010- 2011 akademik yılında faaliyete başladıklarını, öğrencilerine çift anadal programı ve yan dal programlarından faydalanma imkanı sağladıklarını belirtti.

FARKLI BİR ÜNİVERSİTE

HKÜ bünyesinde 5 fakülte, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ve 22 bölümün bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Tamer Yılmaz, "Öğrencilerimizin, öğretim üyelerimizin kendi şirketlerini kurmaları için bir Kuluçka Merkezi geliştirdik. Öğrenci veya öğretim üyemizi önce bu Kuluçka Merkezi'ne alıyor, orada belli bir büyüklüğe gelene kadar destek oluyoruz. Şu ana kadar öğrencilerimiz 10 şirket kurdu. Öğretim üyelerimiz ise 5 şirket kurmak üzere" dedi.

CO-OP UYGULAMASI

Mühendislik Fakültesi'nin tüm bölümlerinde ve İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nin İşletme ve İktisat bölümlerinde üniversite- iş dünyası işbirliğinin en etkin olduğu model CO-OP uygulaması HKÜ tarafından başarıyla uygulanabiliyor. Öğrencinin bir fiil çalışarak pratik yönünü artırması ve iş dünyasına entegre olması bu proje ile yapılabiliyor. Ayrıca Mühendislik ve İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İşletme ve İktisat bölümlerinde 2014-2015 yılından geçerli olmak üzere her öğrenciye üst sınıflardan, akademik kadrodan ve iş dünyasından bir mentör atanıyor. Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde, hazırlık sınıfı dahil olmak üzere, ÖSYM'ye bildirilen kontenjanın yüzde 20'si oranındaki öğrenciye yüzde 100, yüzde 50 ve yüzde 25 öğrenim bursu veriliyor. Öğrencilerin devamsızlık yapmamaları ve disiplin cezası almamaları şartıyla (hazırlık sınıfı dahil) normal öğrenim süresince bursları kesilmiyor. Normal öğrenim süresinde mezun olmayan öğrencilerden, o yıl geçerli olan ders ücreti alınıyor.

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ

HKÜ Teknoloji Transfer Ofisi, barındırdığı modüllerle akademisyenler, öğrenciler ve sanayiciler başta olmak üzere birçok alanda danışmanlık veren ve işbirlikleri kuran ofisi, mevcut projelerin yanında üretken yapısıyla teknoloji üretimi, edinimi ve kullanımı dahil olmak üzere birçok alanda yeni çalışmalara imza atıyor.

FAKÜLTE VE BÖLÜMLER

-Hukuk Fakültesi Hukuk -İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi İktisat İşletme Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Psikoloji Uluslararası Ticaret ve Lojistik -Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Elektrik-Elektronik Mühendisliği İnşaat Mühendisliği -Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Görsel İletişim Tasarımı -Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) Sınıf Öğretmenliği İngiliz Dili Eğitimi (Yeni) Okul Öncesi Eğitimi (Yeni)

YÜKSEKOKULLAR

Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Beslenme ve Diyetetik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (FTR) Yabancı Diller Yüksekokulu Meslek Yüksekokulu Adalet Programı İlk ve Acil Yardım Programı Anestezi (Yeni)

ENSTİTÜLER

Fen Bilimleri Enstitüsü Sosyal Bilimleri Enstitüsü Sağlık Bilimleri Enstitüsü
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitim, araştırma ve yenilik odaklı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN