Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Germanicia'da kazı çalışmaları sürüyor

Vali Güvençer, "Kahramanmaraş'ın tarihini belgeleyen bu alanlar, inşallah hem kent tarihi hem de turizm ve ekonomiye kazandırılır. Bu konuda kararlıyız" dedi

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Germanicia'da kazı çalışmaları sürüyor
Kahramanmaraş'ta milattan sonra 300-400 yıllarına dayanan yapı ile tarihi eserlerin bulunduğu Germanicia Antik Kenti'nde kazı ve kamulaştırma çalışmaları sürdürülüyor. Vali Mustafa Hakan Güvençer, Vali Yardımcısı Nurettin Dayan, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Semih Gemci ile arkeologlarla, Dulkadiroğlu ilçesi Şeyhadil Mahallesi'nde devam eden çalışmaları inceledi.

ZİYARETE AÇILACAK

Kentin kimliğini oluşturan tarihi eserlerden birinin ortaya çıkarılması için çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten Vali Güvençer, Germanicia'ya özel bir ilgi olduğunu anlatarak şöyle dedi: Bugünden itibaren en önemli gündem maddelerimizden biri, Germanicia'yı gün yüzüne çıkararak ziyarete açabilmek olacak. Önümüzde çok kıymetli bir hazine ve yapılması gereken çok önemli işler var. Tescil aşaması bitti. 146 hektarlık alanda kamulaştırma işlemlerini tamamlamamız gerekiyor.

FİNANSAL DESTEK

Yerel yönetimler ve bakanlıklarla el ele vererek 2 önemli alanı ziyarete hazır hale getirdiklerini ifade eden Güvençer, ortaya çıkarılan iki alanda 2016'da kamulaştırmaları tamamlayıp kazı çalışmalarını bitirerek, restorasyona geçeceklerini bildirdi. Vali Güvençer, "Ne kadar işin üzerinde durur, finansal destek bulabilirsek işi hızlandırırız. Kahramanmaraş'ın tarihini belgeleyen bu alanlar inşallah hem kent tarihi hem de turizm ve ekonomiye kazandırılır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Germanicia'da kazı çalışmaları sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN