Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Payaslılardan HATSU'ya tepki

Vatandaşlarla birlikte HATSU'nun su politikasına isyan eden Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Lütfü Savaş'a seslenerek, "Beceremiyorsanız size su yönetimi eğitimi verebilirim" dedi

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Payaslılardan HATSU'ya tepki
Türkiye'nin en kabarık su faturalarının geldiği Hatay'da vatandaşların Büyükşehir Belediyesi'ne isyanı sürerken, Payas'ta Belediye Başkanı Bekir Altan öncülüğünde toplanan ilçe halkı HATSU'yu protesto etti. 'Su faturanı al gel' şeklinde duyurulan protesto gösterisinde konuşan Başkan Altan, "Türkiye'nin hiçbir yerinde böyle fiyatlandırma yok. HATSU maalesef kötü yönetiliyor ve eğer talep gelirse su politikası yönetimi konusunda eğitim vermeye hazırım" dedi.

"İSYAN NOKTASINDAYIZ"
Hatay Büyükşehir Belediyesi HATSU Genel Müdürlüğü'nü protesto toplantısı Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'nde yapıldı. HATSU'nun emekli bir çifte gönderdiği su faturalarını örnek gösteren Başkan Altan, astronomik su faturalarının vatandaşı isyan noktasına getirdiğini belirterek, "Sade vatandaş dışında Payas Organize Sanayi Bölgesi'ne daha önceden gelen 20 bin TL'lik faturanın karşılığında bugün 1 milyon TL'lik su faturası geliyor" diye konuştu.

"EN TEMİZ SU BİZDE"
Payas'a suyun getirildiği ilk yılların, aynı zamanda belediye başkanlığının da ilk yılları olduğunu hatırlatan Altan şunları söyledi: Hayvan leşlerinin çıkarıldığı su depolarından, halka zehirli su içirilen dönemlerden bugünlere geldik. Bugün en temiz ve içilebilir su Payas'ta. Su firmaları dahi Payas'tan aldıkları suyu İskenderun'da satıyor. Bizim 80 kuruştan faturalandırdığımız suya HATSU bugün 2 lira istiyor. Ticarethanelerde 1,5 lira istediğimiz suya tam 8,5 lira istiyor. Bu adalet mi?

KESİNTİLER BAŞLADI

Oldukça sert bir üslupla yaptığı konuşmasında niyetlerinin kırmak dökmek olmadığını belirten Bekir Altan, vatandaşların getirdiği su faturalarını tek tek okuyarak, "Hatay büyükşehir olmadan önce Payas Belediyesi'nden vatandaşa en fazla 20-30 TL'lik faturalar gidiyordu. Kentin en temiz suyunu biz veriyorduk. Getirdiğimiz su 300 bin nüfusa yeter ancak ne zaman ki idareyi HATSU aldı, su kesintileriyle birlikte başka sorunlar da baş gösterdi" şeklinde konuştu.

"CEBİMİZE GÖZ DİKTİLER"
Konuşmasında pek çok kez Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a meydan okuyan Bekir Altan, "Payas'a hiçbir hizmet yapmadan, hiçbir yatırıma imza atmadan Payas halkının cebine göz diktiler. Gönderdikleri astronomik faturalar ne insani ne de vicdani. Becermiyorlarsa su yönetimi konusunda eğitim vermeye hazırım. 1 Kasım seçiminde olduğu gibi önümüzdeki yerel seçimde vatandaşlarımız Lütfü Savaş'a gereken dersi verecek" dedi.

FATURALAR ÇILDIRDI
Yetki Payas Belediyesi'nde iken 41 m3 su kullanan bir vatandaş tüm vergiler dahil 58,65 TL fatura öderken; bugün HATSU'ya aynı fatura için yaklaşık 194 TL ödüyor. Aynı şekilde 30 m3 su kullanan bir sağlık ocağı tüm vergiler dahil 33,60 TL öderken; HATSU'nun kestiği fatura için 350 TL ödüyor.

10 KATINDAN FAZLA
Payas Belediyesi döneminde meskenlerde 25 tona kadar suyun tonu 0,80 lira iken, HATSU, 20 tona kadar birim fiyatı 2 liraya çıkardı. Ticarethanelerde 25 tona kadar 1,5 lira olan birim fiyatı, HATSU ile 20 tona kadar 8,5 liraya yükseldi. Resmi kurumlarda 0,80 liradan 8,5 liraya, şantiyelerde 3,65 liradan 8,5 liraya yükseldi. Şehit ve gazi yakınlarına uygulanan yüzde 50 indirim ise kaldırıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Payaslılardan HATSU'ya tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN