Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afşin-Elbistan hattı bakanın masasında

Afşin-Elbistan kömür yataklarından daha fazla enerji üretmek için, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yeni santral planları yaptığı bildirildi

Giriş Tarihi: 9.1.2016
Afşin-Elbistan hattı bakanın masasında
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere gittiği Ankara'da, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın, dünyadaki enerji politikaları ve şehirlerin enerji yaklaşımları konularında büyükşehir ve il belediye başkanlarına bilgi verdiği toplantıya katıldı. Başkan Fatih Erkoç, Bakan Albayrak'ın Afşin- Elbistan'daki kömür yataklarına büyük önem verdiğini belirterek, yeni enerji santrallerinin gündemde olduğunu söyledi.

YENİ SANTRALLER

Bakan Berat Albayrak'ın enerji gündeminden Kahramanmaraş için önemli paylar çıkardıklarını belirten Başkan Fatih Mehmet Erkoç, "Afşin- Elbistan bölgesinde 4,8 milyar ton linyit kömürü rezervi var. Burası ülkenin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamada çok önemli bir bölge. Kömür rezervlerini ülke ekonomisine kazandırmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının önemli çalışmaları var. Mevcut santrallerin durumunun iyileştirilmesi ve yeni enerji santralleri kurulması Sayın Bakanın gündeminde" dedi. Bakan Albayrak'ın belediye başkanları ile buluşmasında Kahramanmaraş için önemli paylar çıkardıklarını kaydeden Erkoç, "Kentsel dönüşüm uygulamalarının hız kazandığı bir dönemde daha yaşanabilir çevreler için, enerji verimli binaların ve kentsel yerleşim alanlarının planlanması ve inşası önemli bir hale gelmiştir. Biz Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak enerji etkinliğini sadece bina bazlı düşünmeyip, kentleşme ve kentsel tasarım boyutu ile kullanılan malzeme konusunda da hassas davranıyoruz" dedi.

DOĞRU KULLANIM
"Biz yola çıkarken Kahramanmaraş'ı akıllı bir kent, akıllı bir şehir yaparak insanların hayatını daha da kolaylaştıracağımızı söylemiştik" hatırlatması yapan Başkan Erkoç şunları söyledi: 'Akıllı Şehir' entegre yaklaşımının bir önemli boyutu da enerji verimliliğidir. Bu konuda bakanlıkla aynı yoldayız. Enerjiyi yerli yerinde, doğru ve etkin bir biçimde kullanıyoruz. Buna çalışma arkadaşlarımızla büyük önem veriyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afşin-Elbistan hattı bakanın masasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN