Gaziantep'te 320 milyonluk yatırım

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Gaziantep'e 320 milyon lira değerinde 26 proje yapacak. Tesislerin temeli Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Bakan Veysel Eroğlu tarafından törenle atıldı

Gaziantep'te 320 milyonluk yatırım
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Gaziantep'e 89 milyon lira yatırım bedeli olan 8 tesis yapacak. Tarımsal sulamaya büyük katkı sağlayacak tesislerde 25 bin 300 dekarlık alanı sulayacak Ardıl Barajı ile birlikte irili ufaklı 7 baraj ve tesis bulunuyor. Bakanlık ayrıca çeşitli projelerle kente 320 milyon lira tutarında projeyi hayata geçirecek.

EKİLİ ARAZİ SULANACAK

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve milletvekillerinin katıldığı törende 25 bin 300 dekarlık alanı sulayacak Ardıl Barajı Sulaması, bin 400 dekarlık alanı sulayacak İslahiye Bayraktepe Göleti ve Sulaması, bin 500 dekar alanı sulayacak Nurdağı Kuzoluk Göleti ve Sulaması, 2 bin 700 dekar alanı sulayacak Nurdağı Hamidiye Göleti ve Sulaması ile birlikte 4 taşkın koruma tesisinin temeli atıldı.

18 PROJE DAHA

Temeli atılacak tesisler ile yaklaşık 31 bin dekar arazinin sulamaya açılacağını bildiren Bakan Veysel Eroğlu, tesislerde 3,78 milyon metreküp su depolanacağını kaydetti. Eroğlu, ayrıca 231,6 milyon liralık yatırımla sulama tesisleri, dere ıslahları, taşkın koruma tesisleri, gelir getirici tür ağaçlandırma, fidan üretimi, ekopark, kuş gözlem kulesi, otomatik meteoroloji gözlem istasyonu ile meteoroloji radarı kurulumunun yer aldığı 18 projenin daha hayata geçirileceğini vurguladı. Ardıl Barajı'nın çok önemli bir tesis olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu şöyle dedi: "Bu tesis nedeniyle Araban halkından eski yönetimler adına özür diliyorum. Bunun 35-40 yıl önce yapılması gerekiyordu. Barajı bu yıl bitiyor, sulama projesinin de temelini atıp 365 gün içinde tamamlayacağız. İnşallah Araban Ovası'nın verimli toprakları kısa bir süre içinde suya kavuşacak, hasret bitecek" Gaziantep'te Türkiye'de ilk defa huzur terapi ormanı ve dünyada olmayan Zahter bal ormanı kuracaklarını "Eskiden arıcılar ormanlara sokulmuyor, araçlarına el konuluyordu. Şimdi diyoruz ki 'Gelin hangi çeşidi istiyorsanız o ormanı kuralım. Kestane istiyorsanız kestane, Zahter istiyorsanız Zahter'. Şu ana kadar Gaziantep'e 2 milyar liralık yatırım yaptık. Düzbağ Barajı'ndan su getirecek proje de 2016 yatırımları arasında. Gaziantep'in 2060 yılına kadar su sorunu olmayacak" dedi.

SU MEDENİYETTİR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, atılan temellerin herhangi birer temel olmadığını belirterek, "Su bizim için medeniyet ve berekettir. Su büyük bir nimet ve geleceğimizdir. Bugün savaşların ve enerji politikalarının nedenine baktığımızda suyun önemini daha iyi anlarız. Onun için ülke olarak su ile ilgili çalışmalarda büyük yol kat ediyoruz. Sayın Bakanımız göreve geldiğinde bu yılın Gaziantep yılı olacağını söylemişti. Şimdiki törenle bunu görüyoruz" dedi.

DÜZBAĞ SU MALİYETLERİNİ DÜŞÜRECEK
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de konuşmasında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın projelerinin verimli projeler olduğunu belirterek, "Düzbağ Barajı projesinin Gaziantep için hayati derecede önemli. Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinin yüzde 26'sı enerjiye gidiyor, çünkü suyu çok uzaktan büyük enerji bedelleriyle getiriyor. Bu proje kısa sürede kendisini amorti edecek, çünkü enerji maliyetleri büyük ölçüde düşecek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'te 320 milyonluk yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN