Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sonunda bu da oldu Koza İstanbul'a gitti

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, serüveni 1969 yılında başlayan Altın Koza Film Festivali'nin ödül törenini tarihinde ilk kez Adana dışında yaparak tepkilerin hedefi oldu

Giriş Tarihi: 1.2.2016
Sonunda bu da oldu Koza İstanbul'a gitti
Adana ile özdeşleşmiş Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nin ödül törenini İstanbul'da gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, dünyada bir ilke imza atarak herkesin tepkisini çekti. 1969 yılında Film Şenliği olarak başlayan ve 22 kez düzenlenen festivalin ödülleri bugüne kadar Adana'da düzenlenen törenle dağıtılırken, Başkan Hüseyin Sözlü, neden yapıldığı anlaşılmayan bir mantıkla hareket ederek festivalin ödül törenini İstanbul'da gerçekleştirdi.

MANTIĞI ANLAŞILMADI

Her yıl İstanbul'da yapılan festival tanıtım toplantılarının ardından Altın Koza Film Festivali'nin ödül töreninin de İstanbul'a taşınması toplumun tüm kesimleri tarafından tepki gördü. Geçtiğimiz aylarda Adana'nın daha iyi tanıtımı için festivalin adını 'Uluslararası Adana Film Festivali' olarak değiştireceğini açıklayan Başkan Hüseyin Sözlü'nün, ödül törenini hangi mantığa dayanarak İstanbul'da düzenlediği bir türlü anlaşılamadı. Festival etkinliklerinin şehitlerin olduğu bir döneme denk gelmesinden dolayı iptal edilmesi için Büyükşehir Belediye Meclisi'ne teklif verdiklerini belirten AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, "Festival bütçesini de yardım olarak şehit ailelerine verelim dedik. Ama başladıkları işi bitirmek için festivali yaptılar. Eğlence kısmı iptal edildi. İptal edilen eğlence kısmının bütçesi ne oldu bilmiyoruz. Önerimize rağmen bu parayı şehit ailelerine aktarma gibi bir teklifi meclise getirmediler" dedi.

ADANA YOK SAYILDI

Festivalin tanıtımının da İstanbul'da yapıldığını anımsatan Ozan Gülaçtı, "Bu yetmezmiş gibi şimdi de ödül törenini İstanbul'da yaptılar. Her şeyi İstanbul'da yapacaksak festivalin adını da Altın Koza İstanbul Film Festivali koyalım. Bu mantık Adana'yı yok sayma mantığıdır. Adana'nın yok sayıldığı bir film festivalinin kentimize hiçbir faydası olmaz. Üstelik İstanbul'da yapılan festivali kim düzenledi, ne kadar harcama yapıldı o da belli değil" şeklinde konuştu.

PARALAR BOŞA GİTTİ

Festival etkinliklerinin bir kentin tanıtımı için çok önemli olduğunu vurgulayan Gülaçtı şöyle konuştu: Ödül alacakları buraya getirirsiniz, ödülünü veririsiniz. Böylece tüm ulusal gazete ve televizyonlara haber olarak kentin tanıtımına katkı koyarsınız. Buraya insanlar gelir otellerde kalır, esnafımız faydalanır, şehir canlanır. Festivallerin amacı budur. Biz hem tanıtımını hem de ödül törenini İstanbul'da yapacaksak harcanan bu paralar boşa gitmiş, çarçur edilmiş demektir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonunda bu da oldu Koza İstanbul'a gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN