Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halı sahaya tepki referanduma gitti

Huzurevleri Mahallesi'ndeki bir parkta halı saha yapan Çukurova Belediyesi, vatandaşlardan tepki gelince işi referanduma götürdü. Bugün oylama var

Giriş Tarihi: 7.2.2016
Halı sahaya tepki referanduma gitti
Adana'nın merkez Çukurova ilçesinin Huzurevleri Mahallesi'nde Hoca Ahmet Yesevi İlkokulu yanındaki 6 bin 748 metrekarelik park alanında inşaat çalışmasını görenler şaşkına döndü. Belediye imarda park alanı olarak ayrılmış yerin bir bölümüne halı saha yapmak için kolları sıvamıştı. Park alanının çevresinde oturanlar, durumu Belediye Başkanı Soner Çetin'e ileterek, "Parkımızın içinde halı saha istemiyoruz" dediler. Bunun üzerine Başkan Çetin referandum yapmaya karar verdi.

SÖZDE PARK ÇALIŞMASI

Huzurevleri Mahallesi'nin 77098 ile 77100 Sokak arasında kalan alana "Park yapım çalışması" tabelasını koyan Çukurova Belediyesi, parktan önce alanın bir bölümüne halı saha yapmak için çalışmalara başladı. Vatandaşlar, yapılacak halı sahanın 5 yıllığına bir firmaya kiralanacağını duyunca konuyu halk gününde Belediye Başkanı Soner Çetin'e götürdü. Vatandaşın tepkili sözlerini dinleyen Başkan Çetin, "Madem öyle kararı halk versin. Halı saha konusunda referandum yapalım" dedi. Ancak bu teklif park alanının çevresinde oturanları memnun etmedi. Yapılan halı sahanın yasalara uygun olmadığını öne süren Yasin Kırmızı şöyle dedi: "İmara park olarak işlenen 7 dönümlük bu alan hepimizindir. Burasının ticari bir işletmeye dönüştürülmesine karşıyız. Bu alanın çevresinde oturan yüzlerce aile var. Çocuklarımız parkta oynasınlar istiyoruz. Parka spor tesisi yapılmasına karşı değiliz. Sadece halı saha olarak yapılacak yerin kiralanmasına karşıyız. Ayrıca bu bölgenin dışında oturan insanların bizim durumumuz hakkında görüş bildirmesi ne kadar doğru olur?"

"YASAYA UYGUN"
Her şeyin yasaya uygun olduğunu savunan Çukurova Belediyesi ise, "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmenliği'ne göre temel atılmadığı sürece parklarda mevzuata uygun spor tesisi yapılabilir. Bu konuda alınan meclis kararında kamu yararı gözetildi. Yap işlet devret modeliyle halkımız çok güzel bir parka kavuşacak. Halı sahada saat 22.00'den sonra kesinlikle maç oynanmayacak. Halı sahaya talip olan işletmeci parkın tamamının yapımını üstlendi. Bölgede yaşayanların gönlü rahat olsun. Çalışmalar bittikten sonra onlar da mutlu olacak" diye görüş belirtti.

KARARDA HALI SAHA YOK
Çukurova Belediye Meclisi, 7 Aralık 2015 tarihinde aldığı 107 sayılı kararda, söz konusu parkı 5 bin TL bedelle Çukurova İmar A.Ş.'ye tahsis etti. Alınan kararda amacına uygun yeşil alan, çocuk parkı, koşu parkı (tartan pist) yapılması öngörüldü. Ancak alınan kararda söz konusun park alanındaki çalışmalar içerisinde halı sahanın olmadığı görüldü. Bu kararı gören vatandaşlar, "Belediye yetkilileri her şey yasaya uygun diyor ama aldıkları meclis kararı öyle demiyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halı sahaya tepki referanduma gitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN