Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmaniye ve Hatay yatırıma doyacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Osmaniye ve Hatay'a müjdelerle geldi. Eroğlu, 37 milyar liralık AKDENİZGEP projeleri ile bölgenin şaha kalkacağını söyledi

Giriş Tarihi: 22.2.2016
Osmaniye ve Hatay yatırıma doyacak
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Osmaniye ve Hatay ziyaretlerinde iki kent için müjdeler verdi. Yerelde kentlere yapılacak yatırımların yanında, Hatay'dan Antalya'ya kadar olan bölgede gerçekleşecek Akdeniz Gelişi Projesi'nde (AKDENİZGEP) 37 milyar liralık 3 bin 725 projeye imza atacaklarını belirten Bakan Eroğlu, Hatay ve Osmaniye kendi paylarına düşen projelerin tamamlanmasıyla şaha kalkacak" dedi. İlk olarak Osmaniye'ye giden Bakan Veysel Eroğlu, 68 milyon lira tutarındaki 18 yatırımın müjdesini verdi. Vali Kerem Al'ı makamında ziyaret eden Eroğlu, DSİ tarafından inşa edilecek 3 tesisin temelinin atılacağını, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan 1 adet tesisin de açılışının gerçekleştirileceğini söyledi. Bakan Eroğlu, 19 milyon lira yatırım bedelli 4 adet tesisin daha açılacağını ifade ederek, Zorkun Yaylası Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Ekosistem Bilgilendirme ve Tanıtım Kompleksi'nin de hizmete alınacağını kaydetti. Eroğlu, "Osmaniye'ye son 4 yılda 210 milyon TL'lik 68 müjde vermiş olduk" dedi.

BARAJ BİTECEK

Daha sonra Hatay'a geçen Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, burada Toplu Temel Atma ve ORKÖY Kredileri Kullandırılan Köylülere Sertifika Dağıtım Töreni'ne katıldı. Hatay'ın çok özel bir kent olduğunu, bu yüzden özel bir ilgilerinin olduğunu dile getiren Eroğlu, "Hatay'a 71 milyon değerinde 13 tesisin temelini atmak için geldik. Daha öncede tam 60 yıllık bir rüya olan Reyhanlı Barajı'nın temelini atmıştık. Barajın çalışmaları çok hızlı devam etti. İstemediğimiz gecikmeler oldu ama Allah nasip ederse önümüzdeki yıl bugün barajı bitirme sözü veriyoruz" dedi. AK Parti hükümetleri döneminde Hatay'a 14 milyar liralık yatırım yapıldığını hatırlatan Eroğlu, "Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun talimatları doğrultusunda 2019 yılının sonunda tamamlanacak olan Akdeniz Gelişim Projesi'ni (AKDENİZGEP) hazırladık. 37 milyar değerinde 3 bin 725 projeye imza atacağız. Hatay'a 24 baraj ve gölet yapacağız. 36 sulama tesisi yapacağız. İçme suyu olmayan 6 yere içme suyu götüreceğiz. 17 hidroelektrik santral yapıp 113 derenin tamamını ıslah edeceğiz. 23 mesire yeri, 19 metoroloji istasyonu kuracağız. 21 tane de yıldırım tesisi kurulacak" diye konuştu.

SULAMADA ŞAHA KALKACAK

Bakan Veysel Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: Hatay sulamada şaha kalkacak. Bu projeler sayesinde 1 milyon 281 bin 140 dekar alanda modern sulama yapılacak. Her yıl çiftçimizin cebine 962 milyon lira girecek. 1 milyon 127 bin kişinin, 2060 yılına kadar içme suyu karşılanacak. 2 bin 374 dekar alanı ve 75 yerleşim yerini su taşkınlarından koruyacağız. Ayrıca 228 bin 980 dekarlık arazide ağaçlandırma ve orman ıslah çalışması yapılacak. Neticede 35 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. Kısacası Hatay çiçek gibi olacak. Bakan Eroğlu, 2016, 2017 ve 2018 yıllarını Hatay'da 'Yatırımlarda hamle yılı' olarak ilan ettiklerini belirterek, "Hatay'a heybemiz dolu geldik. Daha önce geldiğimizde de müjdeler verdik ve bunların hepsini tamamlıyoruz şu anda. Bugün 18 müjdeyle geldim. Bunun da maliyeti 112 milyon lira. Temeli atılacak 13 tesisin yanı sıra 18 müjde. Böylece 1,5 yılda verdiğimiz müjdelerin toplamı, 57 müjde ve 705 milyon lira. Bu tesisler Hatay başta olmak üzere tüm Türkiye için hayırlı olsun" dedi.

VERİMLİ TOPRAKLAR
Hatay Valisi Ercan Topaca da Hatay'ın her yönüyle her türlü güzelliğe sahip, verimli ve mümbit arazilerle dolu olduğunu ifade ederek, "Bu araziler, işlendikçe değeri artan topraklardır. Bu kadar güzellikler bir arada olunca bazı sıkıntılarımız da olabiliyor. Bunların en başında taşkınlar geliyor. Geçmişten günümüze sürekli bu sorunlar yaşanmış ancak son dönemde yapılan dere ıslahları ile sıkıntı yaratan dereler bir bir kontrol altına alınmıştır. Ve gün geçtikçe bu sıkıntıları gündemimizden yavaş yavaş çıkarıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmaniye ve Hatay yatırıma doyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN