40 kilogram hayatı teslim aldı

40 kilogram yağış hayatı teslim aldı

Gaziantep’te aniden bastıran yaşamı felç etti. Bir saatte metrekareye 40 kilogram yağış düştü. Onlarca ev ve işyeri sular altında kaldı, çok sayıda araç sularına kapıldı

Türkiye'nin kuzey kesimlerinde hayatı olumsuz etkileyen şiddetli Gaziantep'te de etkili oldu. Kentin imarlı bölgeleri de dahil olmak üzere birçok noktasında hayat durma noktasına geldi. 111 ev ve işyerini su bastı. Çok sayıda araç sulara gömüldü. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, uzun yıllar temmuz ayı ortalamasının 10 kilogram olduğunu belirtirken, "Son yağışta bir saatte metrekareye 40 kilogram yağış düştü. Hayat olumsuz etkilendi ancak ekipleriniz canla başla çalıştı" dedi.

ARAÇLAR SUYA GÖMÜLDÜ
Gaziantep'te önceki gün bir saat süren şiddetli dolu ve yağmur yüzünden oluşan suları kenti teslim aldı. Yolda mahsur kalan kişiler ev ya da işyerlerine ulaşmakta zorlandı. Aşırı yağış yüzünden bazı evlerin ihata duvarı çöktü. sularının aniden yükseldiği yerlerde araçlar suya gömüldü. Bir saat süren yağmur sonucu metrekareye 40 kilogram yağış düştüğü bildirildi. Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, polis ve sağlık ekipleri gün boyunca aralıksız çalışma yaptılar. Şiddetli yağmurun etkisiyle sel sularına kapılan bazı vatandaşların boğulma tehlikesi yaşadığı öne sürüldü. Hastanelere tedavi altına alınan vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Emniyet güçleri, olası sel felaketine karşı önlem alarak araçların bazı bölgelere girişini yasakladı. Sel sularına gömülen araçların kullanılamaz hale geldiği ifade edilirken, Denizli Mahallesi'nde bir apartmanın bahçe duvarı park halindeki araçların üzerine çöktü. Ölen ya da yaralanan olmadı. Binevler, Şahintepe, 23 Nisan, Güneykent, Yeditepe, Düztepe Mahallelerinde etkili olan şiddetli yağış yüzünden 111 ev ve işyerini su bastı. Yapılan tespitlere göre 15 araç kullanılamaz hale geldi. 50 kişilik personelle su tahliye çalışmaları yapan itfaiye ekiplerinin ev ve işyerinde mahsur kalan 28 vatandaşı ve su altında kalan 12 aracı kurtardığı kaydedildi. Kentin bir yılda aldığı yağışın yüzde 15'lik kısmının bir saatte düştüğünü belirten Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak şöyle dedi:

"CAN KAYBI OLMADI"
"Meteoroloji verilerine göre Gaziantep bir yılda metrekareye toplam 280 kilogram yağış alıyor. Ancak önceki gün yağan bir saatlik yağmur metrekareye 40 kilogram olarak düştü. Yani yıllık yağışın yüzde 15'ine tekabül ediyor. Bir anda bu kadar yağış düşünce şehrimizin bazı bölgelerinde kısmi sıkıntılar yaşandı. Ekiplerimiz, ilk anından itibaren sahaya inip çalışmalara başladı. Sıkıntı çekilen bölgelere hemen ulaştı, zorda olan vatandaşlara yardım etti. Bu afette can kaybının olmaması sevincimiz." Şiddetli yağışlarda kentte hayatın felç olmasına tepki gösteren vatandaşlar Büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerini sosyal medyada eleştiri bombardımanına tuttu. Kentin alt yapısının yetersiz olduğunu, yağmur suyunu tahliye edecek yeterli drenaj kanalı bulunmadığını, birçok yerde kanalizasyon ve yağmur suyu drenaj kanalı şebekesinin bir arada olduğunu belirterek, "Böyle olunca şiddetli yağışlarda su çekilmiyor hayat felç oluyor. Çevreye yayılan ağır koku cabası" diyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 kilogram yağış hayatı teslim aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN