Büyükşehir’den işgale yasal kılıf

Giriş Tarihi: 15.7.2016
Büyükşehir’den işgale yasal kılıf

Onlarca büfenin yapımına onay veren ’li Büyükşehir Belediye Başkanı , park ve kaldırım işgallerine son vermek yerine meclis aracılığıyla yasallaştırdı

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi, haziran ayı oturumunda park ve kaldırım işgallerine neden olan 161 kaçak büfeyi yasallaştırmak için karar aldı. Görev süresi içinde onlarca büfenin yapılmasına yeşil ışık yakan 'li Başkan 'nün büfeleri yasal kılıfa sokma girişimlerine yönelik tepkiler ise artıyor. Karara olumsuz oy veren AK Partili Meclis Üyesi Abdullah , askıya çıkarılan karara itiraz etti. Hukuki süreç başlatacağını belirten Sakarya, "Bu karar ne etiktir ne de hukukidir. Yapılan yanlıştan dönülüp parklar ve kaldırımlar sahiplerine verilmelidir" dedi.

YÜRÜMEK MÜMKÜN DEĞİL
Bu kararla yeşil alanların yanında artık kaldırımların da imara açılmış olduğunu vurgulayan Sakarya, "Buralar için imar düzenlemesi yapılmış. Belediyenin asıl yapması gereken, topluma yeni yeşil alanlar kazandırmak, geniş kaldırımlar açmaktır. İnsanlar şu anda kaldırımlarda rahat yürüyemezken, kimi yerde kaldırım genişliği 75 santimetreye kadar düşerken, yeni yeşil alanlar yaratmak yerine böyle düzenleme yapılması doğru değildir. Bu kararla, kaldırım ve parkları işgal eden kaçak büfeler yasallaştırılmış oldu" diye konuştu.

PARA ALINAMIYOR
Bir kısmı kiralık olan büfelerin bir kısmından ecrimisil ile işgaliye harcı alındığını belirten Sakarya, "Büyük bir bölümü kiralanmamış durumda veya kayıtları bekleniyor. Belediye kayıtlarına baktığımız zaman 30 milyon 15 bin TL'lik işgaliye tahakkuku var. Tahsilat ise yüzde 50'nin altında. Tahsil edilen 14 milyon 536 bin 645 TL, tahsil edilemeyen kira geliri ise 15 milyon 478 bin 355 TL. Demek böyle işgaliye olan yerlerden para tahsil edemiyoruz ve hukuki bir arayış içerisine de girmiyoruz. Bunu denetim incelemelerinde gördük. Bunlarla ilgili herhangi icra takibi yok" şeklinde konuştu.

"İŞGALLER ARTTI"
Kentte bulunan 161 büfenin yarısından fazlasının son 2 yılda yapıldığına dikkat çeken Sakarya, şöyle konuştu: Bu demek oluyor ki son 2 yılda kaldırım ve park işgalleri son derece artmış. 'Ben yaptım sonra izin alırız' mantığıyla hareket edilmiş. Yani önce kabahati işleyip sonra özür diliyorlar. Bu gidişe dur dememiz lazım. Bu kanunsuzluğa dur dememiz lazım. Bizim partilerimize sorumluluğumuz olduğu kadar Adanalı hemşerilerimize de sorumluluğumuz var. Bu kararla kendi hemşerilerimize ihanet etmiş oluyoruz. Halkımızın kullandığı yeşil alanları ellerinden alıyoruz.

SAKARYA: İMARA UYGUN DEĞİL
Meclisin aldığı kararla, halka açık olması gereken yeşil alanların halk tarafından kullanılmasının engellendiğini savunan Abdullah Sakarya, "İmar düzenlemesi, yasaya uygun değildir. Bu yanlıştan vazgeçilmeli, kaldırımlar ve parklar gerçek sahiplerine verilmelidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’den işgale yasal kılıf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN