Büyükşehir’de cevap korkusu

Parkı’ndaki kaçak büfe için meclis kararı olup olmadığını sorusuna Büyükşehir Belediyesi, 7 Kasım 2016’dan beri yanıt veremedi. Kararı ise apar topar Haziran ayında aldı

Giriş Tarihi: 24.7.2016
Büyükşehir’de cevap korkusu
Büyükşehir Belediyesi, Parkı içindeki kaçak büfe ile ilgili yaptığımız bir haberin ardından suç lediğini farkına vardı. Yapılan yanlışı yeni bir yanlışla düzeltmeye çalışan Büyükşehir Belediyesi, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde sorduğumuz soruya ise aylarca cevap vermedi. Kanunun 11'inci maddesini ihlal eden Büyükşehir Belediyesi'nin cevap verememesinin arkasında işlediği suçun ortaya çıkmasından çekindiği öne sürüldü. Göreve geldiği günden beri onlarca büfenin yapılmasına olanak sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü, yeşil alanlar ve kaldırımlar üzerine kaçak olarak yapılan 161 adet büfenin kaçak olarak faaliyete göstermesine olanak sağladı. Son olarak Atatürk Parkı'nda hizmet veren bir büfeyle ilgili Büyükşehir Belediyesi'ne faaliyete geçen büfenin açılmasında Meclis kararının bulunup bulunmadığını, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'na dayanarak sorduk.

CEVAP VEREMEDİ
Yasa gereği 15 gün içinde yanıt vermesi gereken Adana Büyükşehir Belediyesi, aylar geçmesine rağmen hâlâ cevap vermedi. Ancak kent merkezinde kaçak büfe sayısı hızla artmaya başladı. İşlediği suçun ortaya çıkacağını bilen Büyükşehir, gazetemize cevap vermezken, geçtiğimiz Haziran ayında 161 büfeye yasal kılıf bulmak için konuyu Meclis gündemine taşıdı ve oy çokluğu ile kabul edildi. Buna göre yaklaşık bir yıldır faaliyet gösteren büfelere 1 yıl sonra izin çıkmış oldu.

YASA NE DİYOR?
4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Bilgi veya belgeye erişim süreleri MADDE 11. -Kurum ve kuruluşlar, başvuru üzerine istenen bilgi veya belgeye erişimi onbeş iş günü içinde sağlarlar. Ancak istenen bilgi veya belgenin, başvurulan kurum ve kuruluş içindeki başka bir birimden sağlanması; başvuru ile ilgili olarak bir başka kurum ve kuruluşun görüşünün alınmasının gerekmesi veya başvuru içeriğinin birden fazla kurum ve kuruluşu ilgilendirmesi durumlarında bilgi veya belgeye erişim otuz iş günü içinde sağlanır. Bu durumda, sürenin uzatılması ve bunun gerekçesi başvuru sahibine yazılı olarak ve onbeş iş günlük sürenin bitiminden önce bildirilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir’de cevap korkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN