Temiz ülke temiz millet

’ta 15 Temmuz sonrasında FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 180’i emniyet mensubu, 49’u hâkim ve savcı olmak üzere toplam 414 kişi tutuklandı

Giriş Tarihi: 24.8.2016
Temiz ülke temiz millet
Fetullahçı terör örgütüne (FETÖ) yönelik soruşturmalar kapsamında Emniyet Müdürlüğü'nün 15 Temmuz'dan sonra başlattığı çalışmalarda bugüne kadar 414 örgüt mensubunun, örgüt içinde çeşitli faaliyetlerde bulunmak suçundan çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak cezaevine konulduğu bildirildi. Kentte operasyonlara devam ediliyor. Kahramanmaraş polisi, Temiz ülke, güvenli millet' adını verdiği operasyonlar kapsamında bugüne kadar silahlı kuvvetler, emniyet, adliye, sağlık, milli eğitim ve diğer kamu kurumlarında görev alan 797 kişiyi FETÖ ile ilişkileri bulunduğu iddiasıyla gözaltına aldı. İstihbarat, Kaçakçılık ve Organize (KOM) ve Terörle Mücadele (TEM) ile Asayiş Şubesi ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda gözaltına alınanların dağılımı şöyle: Emniyet (276), (7), hâkim-savcı (49), adliye (109), akademisyen (99), sağlıkçı (114), öğretmen (36) ve diğer kamu kurumlarından (107).

ÜÇ MAYMUNU OYNADILAR
Emniyet Müdürlüğünde yapılan sorgulamalarının ardından adliyeye çıkartılan 797 kişiden 180 emniyet, 1 asker, 41 hâkim-savcı, 53 adliye çalışanı, 26 akademisyen, 28 sağlıkçı, 12 öğretmen ve 73 diğer kamu kurumlarında çalışanlar olmak üzere toplam 414 kişi tutuklandı. Tutuklanan kişilerin hem emniyette, hem de savcılıkta sorulara, "Bilmiyorum, duymadım, görmedim" dediği öğrenildi. Önlerine konulan belgeleri ise "Hatırlamıyorum" diye yanıtladılar. Savcılık tarafından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen ancak adli kontrol şartı ile serbest kalanların sayısı 265 olarak belirtildi. Bu arada 25 kişinin ise haklarında verilen gözaltı kararından önce firar ettiği anlaşıldı. 82 kişinin emniyetten serbest kaldığı soruşturmalarda Kahramanmaraş polisi, halen örgütün finans kaynağı ve örgütsel faaliyetlerin kentteki öncülüğünü yapan işadamları başta olmak üzere tüm birimlerine düzenlemeye devam edecek.

"ATEŞLİ GRİP OLDUM HAFIZAM ZEDELENDİ"
FETÖ'nün kriptolu yazışma sistemi Eagle ve ByLock üzerinden konuşan aralarında Onikişubat İlçe Emniyet Müdürü Nadir Telli, 2, 3 ve 4'üncü sınıf emniyet müdürleri, amir, başkomiser ve komiserlerin de bulunduğu 44 kişi tutuklandı. 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olması halinde aralarında FETÖ örgütü tarafından il ve ilçe emniyet müdürü olarak görev yapacakları tebliğ aldıkları belirlenen emniyet müdürlerinin de bulunduğu 44 emniyetçinin FETÖ örgütünün kriptolu yazışma sistemi Eagle ve ByLock üzerinden irtibata geçtikleri anlaşıldı. Tutuklanan emniyetçilere 15 Temmuz sonrasında Eagle ve ByLock üzerinden, "FETÖ üyesi olduğunuzu reddedin. Darbe girişimiyle ilgili sorulara darbelere karşı demokratik bir duruş sergilenmeli. Darbeye ne direk ne de pasif destek olmadığınızı gösterin. Çok zorlandığınız anlarda "Hatırlamıyorum, ateşli oldum. Hafızam zedelendi" diyerek geçiştirin şeklinde talimat gönderildiği de ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Temiz ülke temiz millet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN