Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’yı zehirlemenin bedeli sadece 42 lira

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ortaş, anız yakanlara verilecek cezanın ağırlaştırılması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 31.8.2016
Adana’yı zehirlemenin bedeli sadece 42 lira

Her yıl olduğu gibi bu yıl da anız Çukurova'nın kâbusu oldu. Bilinçsiz çiftçilerin anız yakması Çukurova'yı yaşanmaz hale getirdi. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ortaş çiftçinin kendi geleceğini yaktığını belirterek, bir yolcu uçağının piste inişini engelleyecek kadar tehlikeli boyutlara ulaşan anız yakımı sorununun yasakla değil, bilinçle çözülebileceğine dikkat çekti.

YAŞANMAZ KENT OLDU
İkinci ürün yetiştiriciliği ile Haziran ayının ilk haftasında buğday hasadıyla birlikte tüm Çukurova'yı bulutlar kaplıyor. Kentin üzerine karabasan gibi çöken anız artıkları yaklaşık 10-12 gün sürüyor. Prof. Dr. İbrahim Ortaş anız yakılmasının Çukurova'yı yaşanamaz durma getirdiğini belirterek, çiftçinin sadece toprağını değil kendi geleceğini yaktığını söyledi.

CEZAYI ÖDÜYOR VE YAKIYOR
İkinci ürün ekimi ile birlikte artan anız yakılması konusunda yapılan bütün uyarı ve cezai uygulamalara rağmen çift��inin anız yakmaya devam ettiğini açıklayan Prof. Dr. Ortaş, çoğu çiftçinin bilinçli olarak anız yaktığını söyledi. Bilinçsiz çiftçilerin bazı durumlarda ise 42 TL'lik ceza işlem ücretini ödeyerek anız yakmaya devam ettiğini söyledi. Prof. Dr. Ortaş, anız karıştırıcı ekipman almak isteyen çiftçiye kredi desteğinin verilmesi gerektiğini belirterek, "Çifti toprağı işlerken mazot sıkıntısı çekiyor. Eğer ucuz mazot verilirse anız yakma yerine toprağa karıştırıcı ekipmanı kullanabilir. Ayrıca yakılan anızlardan tarla sahibi sorumlu tutulmalı. Cezalar ağırlaştırılmalı" dedi.

YANGINA MAKİNELİ ÇÖZÜM
Anız yangınlarının önüne geçilmesi için bir öneri de Seyhan Ziraat Odası 2'ci Başkanı Cahit İncefikir'den geldi. Mısır hasadı sonrası tarlada kalan anızı yakan üreticinin geleceğini de yok ettiğini vurgulayan İncefikir, üreticinin mutlaka sap parçalama makinelerini kullanmasını, bunun içinde devlet desteği beklediklerini

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana’yı zehirlemenin bedeli sadece 42 lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN