En büyüğü ’ya

Giriş Tarihi: 28.9.2016
En büyüğü Adana’ya

Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, 22 yıldan beri işgal edilmiş devlet arazisine Türkiye’nin en modern ceza infaz kurumunu inşa edeceklerini söyledi

'da 1994 yılında cezaevi yapılması için Adalet Bakanlığı'na devredilen ancak yıllardır vatandaşların işgal ederek tarım ve hayvancılıkta kullandığı hazine arazisiyle ilgili dosya, 22 yıl aradan sonra tozlu raflardan indirildi. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, 300'e yakın işlem ve yazışma sonucunda 2 bin 128 dönümlük tarım arazisine "Türkiye'nin en büyük sulu tarım ceza infaz kurumu" yapılması için harekete geçti. Araziyi işgal eden vatandaşlar tahliye edildi.

ARAZİ DEĞERLENDİRİLMELİ
Hazine 2004 yılında, işgalcilerin çıkarılmasıyla ilgili 'el atmanın önlenmesi' için Adana 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Bu arada yaklaşık 200 kişi hazineye ait araziyi işgal etmeye devam etti. Davanın açılmasından bir yıl sonra da mahkeme 'işgalcilerin tarım arazisinden çıkarılması' yönünde karar verdi. Cumhuriyet Başsavcısı Ali, Adalet Bakanlığı'na tahsis edilen arazinin mutlak suretle değerlendirmesi gerektiğini bildirdi ve harekete geçildi.

KİMSE MAĞDUR OLMADI
Adana Defterdarlık Muhakemat Müdürlüğü'nce de 'kesinleşmiş tahliye kararının' uygulanması için icra takibi başlatıldı. Başsavcı Ali Yeldan kimsenin mağdur olmamasını istedi. İşgalcilerle görüşen Yeldan'ın sözleri üzerine 22 yıldır işgal edilen arazi, vatandaşlar tarafından gönüllü olarak tahliye edildi. Daha sonra ise ekilen hiçbir ürüne ve arazi üzerindeki yapıya zarar verilmeden sınırlar belirlenip, kepçeler yardımıyla 2 bin 128 dönümlük arazinin etrafına hendek açıldı.

ORGANİK ÜRETİM YAPILACAK
Başsavcı Ali Yeldan, Türkiye'nin en modern tarım açık ceza infaz kurumunu inşa edeceklerini söyleyerek "Toplumsal yaşama uyum ve rehabilite olmaları amacıyla verilecek profesyonel eğitimle 'çiftçi hükümlü' olacak 500 hükümlü, organik ve sertifikalı üretim yaparak hem ekonomiye katkı sağlayacaklar hem de cezalarını çekmiş olacaklar. Amacımız, yıllarca işgal edilmiş devlete ait araziyi, ülkenin önemli bir tarım işletmesi haline getirmektir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyüğü Adana’ya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN