Ölümsüzlük Şehri’ne TKB’den ikinci ödül

Giriş Tarihi: 3.11.2016
Ölümsüzlük Şehri’ne TKB’den ikinci ödül

Yüreğir Belediyesi’nin Misis Antik Kenti için hazırladığı projeye Tarihi Kentler Birliği’nden ‘Proje, Uygulama ve Süreklilik’ ödülü geldi

Yüreğir Belediyesi'nin devam ettirdiği 'Ölümsüzlük Şehri Misis Projesi' ikinci kez ödüle layık görüldü. Daha önce 'En İyi Proje' dalında ödül alan Yüreğir Belediyesi bu sene de Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında 'Proje, Uygulama ve Süreklilik' dalında ödüle layık görüldü. Başkan Mahmut Çelikcan ödülünü bu yıl 16-19 Kasım'da Antalya'da 24'üncüsü düzenlenecek olan YAPEX Restorasyon Fuarı'nda alacak.

ARKEOLOJİK KAZILAR
Ölümsüzlük Şehri Misis Projesi'nin çok yönlü olarak devam ettiğini, bölgede bulunan tüm tarihi yapıları özgün yapısına kavuşturarak topluma kazandırmayı hedeflediklerini belirten Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan "Kervansaray restorasyonu ile Lokman Hekim Cami rekonstrüksiyon çalışmaları devam ederken Roma dönemine ait 2. ve 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 1970 yılına kadar kullanılan 2 su değirmeni restore edilip çevre düzenlemesi yapılarak eski özgün yapısına kavuşturulacak. Bunun yanı sıra arkeolojik kazılar devam etmektedir" dedi.

GERÇEKÇİ PROJELER
Tarihi Kentler Birliği'nin desteği ve ÇEKÜL işbirliği ile yapılan uluslararası YAPEX Restorasyon Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı'nın 16-19 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılacağını belirten Başkan Mahmut Çelikcan "Devam eden bu projelerle ilgili bizi ödüle layık görmeleri hepimizi memnun etti. Uygulanabilir ve gerçekçi projeler hazırlıyoruz ve hayata geçiriyoruz. Ölümsüzlük Şehri Misis projesi sosyal, turizm ve ekonomik boyutuyla çok yönlü bir projedir" diye konuştu.

ÖNEMLİ TURİZM MERKEZİ
Misis'te çok değişik ve farklı dönemlere ait arkeolojik yapıların bulunduğunu belirten Başkan Çelikcan "Günümüzde gözlemlenebilen mozaikler, antik taş köprü, surlar, su kemerleri, stadyum, su değirmenleri, tiyatro, hamam, şehrin kuzeyinde bulunan antik kaya mezarları, Geçitli yakasında yer alan ve büyük bölümü yıkılmış olan Havraniye Kervansarayı ve cami gibi yapılar kenti ayrıca önemli kılmaktadır" dedi ve projelerin tamamlanmasıyla bölgenin önemli bir turizm alanı olacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümsüzlük Şehri’ne TKB’den ikinci ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN