Çözüm Süreci Bölgeye Can Oldu

Giriş Tarihi: 25.5.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 25.5.2015 09:46
Reşko Doğa Sporları Kültür Derneği üyesi dağcılar, ilk defa Avaure Şelalesinde kaya tırmanışı gerçekleştirdi.
Hakkari yöresinde rafting, dağ sporları, kırsal alanlarda piknik keyfi ve en son olarak kaya tırmanışlarının yapılması yöre halkını sevindirdi. Yöreyi tanıtmak amacıyla Ankara’dan gelen tecrübeli dağcı Tarık Bünyamin Kaya, Hakkari bölgesinde birçok faaliyeti birlikte yürüttükleri Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Hakkari İl Temsilcisi Naci Ertunç ile Ağaçdibi köyündeki Avaure Şelalesinde kaya tırmanışı gerçekleştirdi. Tecrübeli dağcı Kaya ile Naci Ertunç, beraberinde götürdükleri genç dağcıları Avaure Şelalesinde eğitime aldı. Başarılı geçen eğitim sonucunda aralarında bir bayan dağcının da bulunduğu grup başarılı tırmanışlar yaptı.
Eğitimi gerçekleştiren dağcı Tarık Bünyamin Kaya, Hakkari bölgesini turizm ve dağcılık faaliyetleri alanında tanıtmak istediklerini söyledi. Bölgenin dağcılık ve kaya tırmanışı sporunda çok elverişli olduğunu, buranın iyi tanıtılması sonucunda dağcılık potansiyelinin büyük ölçüde açılacağını ifade eden Kaya, bu hizmeti yapmaktan zevk aldığını söyledi. Hakkarili dağcılara katkı sağlamak istediğini belirten Kaya, “Her şey maddiyat değildir, bu vesile ile birçok yöre insanıyla tanışıp arkadaş oldum, bu benim için yeterlidir” dedi.
Eğitime katılan bayan dağcı Figen Buldu ise, birçok doğa sporu etkinliğine katıldığını belirterek, “Kaya tırmanışını hep merak ederdim. Çok güzel bir spor. Bayan arkadaşların bu gibi eğitimlere katılmaları gerekir” şeklinde konuştu.
Genç dağcılardan Rahmi Alkan, Emin Noyan ve Mazlum Tekçe de, kaya tırmanışı eğitiminin bölgede verilmesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Genç dağcılar, “Biz, şimdiye kadar maddiyat sıkıntısı ve malzeme yokluğundan dolayı bu eğitimi il dışında yapamadık. Ankara’dan gelen tecrübeli hocamıza ve İl temsilcimiz Naci Ertunç’a bize sağladıkları bu imkanlarından dolayı minnettarız. Kaya tırmanışı, bölge tanıtımı ve malzeme temininde bize yardımını esirgemeyen Tarık Bünyamin hocaya teşekkür ediyoruz” dediler.
Hakkari Dağcılık İl Temsilcisi Naci Ertunç ise, bundan sonra dağcılıkta olduğu gibi kaya tırmanışlarını da zaman zaman yapacaklarını ve genç nesillere eğitim vereceklerini söyledi. Ertunç, bu arada malzeme eksikliğinden yakındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm Süreci Bölgeye Can Oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN