Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Kara Fatma” İsimli Tiyatro Oyunu Ümraniye’de Sahnelendi

Giriş Tarihi: 9.3.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 11:02
Ümraniye Belediyesi tarafından Mart ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ve tiyatro sahnelerinin sevilen oyuncularından biri olan Ahmet Yenilmez’in oynadığı “Kara Fatma” tiyatro oyunu Ümraniyeli seyircilerle buluştu.
Kültür ve sanata önemli katkılar sunmayı amaçlayan Ümraniye Belediyesi, her ayın gündemi ile alakalı çeşitli tiyatro oyunlarıyla Ümraniyelileri buluşturmaya devam ediyor. Son olarak eğitmen ve sanatçı Nazlı Çığa tarafından sahneye konan ‘Kara Fatma’ adlı oyun, Atakent Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluştu.
Tiyatro oyunu öncesi açılış konuşmasını yapan Ahmet Yenilmez ; “Artık ne Çanakkale, ne de Kurtuluş Savaşı’nın üzerine yeni bir tarih yazılmayacak. Türk Kurtuluş Savaşı Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yaşayan tüm etnik milletlerin özlemini çektiği birlik, beraberlik ve özgürlük içerisinde yaşama hasretinin de bir ifadesidir. Kurtuluş savaşının önemi, özgürlüktür, vatan sevgisidir, vatanın topraklarını korumaktır” dedi.
İzleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği “Kara Fatma” oyunu önce Balkan Savaşlarında daha sonra da onbaşı rütbesiyle başladığı Kurtuluş Savaşı’nda kurduğu çetesiyle cepheden cepheye koşan, Bursa’nın, İzmit’in, Afyon’un kurtuluşunda rol alan ve Batı Cephesi’nin neredeyse tüm alanlarında savaşan Kara Fatma lakaplı Fatma Seher’in hayatını konu ediniyor. Yenilmez Sanat Merkezi tarafından sahneye konup, eğitmen ve sanatçı, Nazlı Çığa tarafından hazırlanan ve oynanan oyun, Kurtuluş Savaşı’nda cephe gerisindeki hizmetleri aksatmadan yürüten kadınları ve bugün yaşanan kadına karşı şiddeti de ele alıp, yaşanan şiddet olaylarına da dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Kara Fatma” İsimli Tiyatro Oyunu Ümraniye’de Sahnelendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN