Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarda Görülen Kasık Fıtığı Ölümcül Sonuçlar Doğurabilir

Giriş Tarihi: 12.3.2015 09:28 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Çocuk Cerrahisi Uzmanı Operatör Dr. Cem Kara, çocuklarda görülen fıtığın tedavisinde geç kalınmaması gerektiğini belirterek, “Tedavide gecikmeler olduğunda barsak düğümlenmeleri, barsak ve yumurtalık çürümeleri kaçınılmazdır. Geç kalındığında hayati tehlike ortaya çıkar” dedi.
Her 100 erkek çocuğundan yaklaşık 3’ünde kasık fıtığı gelişiyor. Erken doğan ve ya düşük doğum kilolu bebeklerde fıtığa çok daha sık rastlanıyor.
Çocuk Cerrahisi Uzmanı Operatör Dr. Cem Kara, fıtığın ehil ellerde tedavi edilmesi durumunda tekrar etmeyeceğine dikkat çekerken, tedavinin geciktirilmemesi gerektiğini de söyledi.
“Kasık fıtığı tedavisindeki gecikme bazen kısırlığa kadar varan sonuçlar doğurabiliyor” diyen Opr. Dr. Cem Kara “Bunlar hem hastalığı geçirmez, hem yapılacak ameliyatı zorlaşır, hem de kasık bağının altında fıtık boğulması geliştiğinde fark edilmeyip ve hayati tehlikeler ortaya çıkmasına yol açabilir” ifadesini kullandı.
Cem Kara “Erkek bebekler annelerinin karnında gelişmelerini tamamlarken, testisleri (yumurtaları) kendi karın boşluğu içinde gelişmeye başlar. Testisler bebeğin karnından torbalarına hamileliğin son 2 ayında inerler. Bu yolculuk sırasında, testis kasık bölgesinde bir kanalın içinden aşağıya torbaya doğru iner. Karın içindeki testisler her iki kasıkta ayrı ayrı oluşan iki kanaldan geçip dış dünyaya, yani erkek çocuğun torbalarına varırlar. Bu kanallar normalde doğuma birkaç gün kala vazifeleri bittiği için kapanırlar. Böylece karın içi ile dışı arasında bağlantı kalmaz. Ancak bu kanallardan birisi veya ikisi birden tüm genişliğiyle kapanmazsa fıtıklaşma olur. Yani vücut dışına, kasık ve torbaya doğru bir barsak parçası girer. Bu hastalık durumuna kasık fıtığı denmektedir. Bu şişlik çocuk ağlayıp ıkındığında ortaya çıkar ve çocuk rahatsızlık hisseder. O taraftaki bacağını tam açamaz, hareketleri kısıtlanır. Bazen de sarı yeşil renkte (safralı) kusar. İşte bu gerçek kasık fıtığıdır” diye konuştu.
“GEÇ KALINDIĞINA HAYATİ TEHLİKE ORTAYA ÇIKABİLİR”
Fıtığın en kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğini belirten Kara “Fıtık mümkün olan en kısa zamanda tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavide gecikmeler olduğunda barsak düğümlenmeleri, barsak ve yumurtalık çürümeleri kaçınılmazdır. Halk arasında “fıtık boğulması” diye tanımlanan böyle durumlarda birkaç saat içinde doğru müdahaleler yapılmazsa sıkışan organların beslenmeleri bozulur ve çürüme meydana gelir. Geç kalındığında hem hayati tehlike ortaya çıkar, hem
de organların çürüyen kısımlarının çıkartılması gerekir. Bu da gereksiz yere artmış bir risk nedenidir” şeklinde konuştu.
“FITIK KISIRLIĞA DA YOL AÇABİLİR”
Fıtığın kısırlığa da yol açabileceğine dikkat çeken Kara “Fıtıkta kısırlık ortaya çıkabilir. Tedavideki gecikme nedeniyle ciddi biçimde sıkışıp boğulan fıtık, testisleri de bozabilir. Çocukların kasık fıtığı veya hidrosel ameliyatlarında mutlaka büyütücü gözlükler kullanılmalı, en nazik aletlerle ve çocuk cerrahisi prensiplerine tam sadakatle bu ameliyatlar uzmanlarınca gerçekleştirilmelidir” dedi.
Kasık fıtığı için tedavi yönteminin ameliyat olduğunu ifade eden Cem Kara “Kasık bağı veya korse gibi yöntemler tüm dünyada 40 yıl kadar önce terk edilmiş olan tehlikeli yöntemlerdir. Bunlar hem hastalığı geçirmez, hem yapılacak ameliyatı zorlaşır, hem de kasık bağının altında fıtık boğulması geliştiğinde fark edilmeyebilir ve hayati tehlikeler ortaya çıkabilir. Çocuk cerrahisi uzmanlarınca ve çocuklara özgü yöntemlerle yapılan ameliyatlarda prensip, açık kalan kanalın kapatılarak karın içi ile olan bağlantısının ortadan kaldırılmasıdır” şeklinde konuştu.
“AMELİYAT İÇİN BEKLEMEYİN”
“Teşhis konduktan sonra ameliyat için beklemeyin” diyen Kara, “Ameliyat yapılmadığı taktirde ortaya çıkabilecek olan fıtık boğulması ve organ çürümesi gibi riskler en fazla yeni doğan ve süt çocuklarında görülür. Halbuki büyüklerin ameliyattan en çok korktukları yaşlar da bunlardır. Bütün mesele işin ehli kişiler tarafından ve imkanları uygun hastanelerde yapılmasıdır. Yeni doğan ve çocuk yoğun bakım imkanlarının olduğu hastanelerde, çocukları uyutmaya alışkın anestezistlerin katkısıyla, çocuk cerrahisi uzmanlarınca yapılan bu tarz ameliyatların risk oranları çok azdır. Komplikasyon gelişmemiş, yani fıtık boğulması ve organ çürümesi olmamış olan çocuklarda, büyütücü gözlükler ve nazik aletler kullanılarak uzmanlarca yapılan ameliyatların hiçbir zorluğu yoktur. Ameliyat sonrası da yaşa uygun ağrı kesici ilaçların yardımıyla çok rahat geçer. Ailelerce çok ilgi çekici bulunan bir özellik, çocuklar ne kadar küçükse, beklenenin aksine ameliyat sonrasının o kadar daha rahat geçmesidir. İlk 1 yaş içindeki çocuklarda ameliyattan 8-10 saat sonra tamamen normale dönülür. Daha büyük çocuklar da 2-3 gün içerisinde normal oyun tempolarına dönerler” diye konuştu.
“AMELİYAT OLAN FITIK TEKRARLAMAZ”
Sağ ve sol olmak üzere iki kasık bölgesinde birbirinden bağımsız olarak fıtık çıkabileceğini belirten Opr. Dr. Cem Kara “Tek taraflı ameliyatlardan sonra öbür kasıkta fıtık olma ihtimali vardır. Ancak bu bir tekrarlama değil diğer kasıkta yeni bir fıtık gelişmesidir. Bu olasılık erkek çocuklarda daha az, kızlarda ise bir hayli fazladır. Ameliyat olan tarafta fıtığın tekrarlaması ihtimali ise ehil ellerde neredeyse mümkün değildir. Erkek bebeklerinkine benzer bir kasık kanalı kız bebeklerde de vardır ve kapanmayabilir. Ancak kız çocuklarında kasık fıtığına daha az rastlanır ve kızlarda dışarı fırlayan organ çoğunlukla barsak değil yumurtalıktır. Anneler çoğu zaman kasıktaki şişliğin içinde bir fındık gibi hissedilen yumurtalığın farkına varırlar. Ne olduğunu çıkaramasalar bile şüpheleri artarak hekime daha çabuk başvururlar” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarda Görülen Kasık Fıtığı Ölümcül Sonuçlar Doğurabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN