Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyoğlu Belediyesi’nden, ’Film Festivaline Baskın’ İddialarına Yalanlama

Giriş Tarihi: 23.3.2015 16:58 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 17:13
Beyoğlu Belediyesi’nden, zabıta ekipleri tarafından Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne baskın düzenlendiği iddialarına yalanlama geldi. Söz konusu tiyatronun ruhsatsız faaliyet göstermesinin yanı sıra can, mal ve yangın güvenliği ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle, 4 kez mühürlendiği ancak, mührün bozularak faaliyete devam ettiği ortaya çıktı.
Geçtiğimiz günlerde, Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne baskın düzenlendiği iddia edilmişti. Edinilen bilgilere göre baskının yaşandığı iddia edilen Katip Mustafa Çelebi Mahallesi Hocazade sokakta bulunan ‘Rampa Tiyatro Kafe’, ruhsatı olmadığı gerekçesiyle belediye tarafından 4 kez mühürlendi. Ancak işletmeciler, mühürleri bozarak çalışmaya devam etmiş.
VATANDAŞLAR ŞİKAYETÇİ
Çevredeki vatandaşların söz konusu iş yeri ile ilgili izinsiz faaliyetini sürdürerek içeride sürekli tadilat yapıldığı gerekçesiyle Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu Kaymakamlığına bir çok kez şikayette bulunduğu ortaya çıktı. Şikayetleri değerlendiren Beyoğlu Zabıta ekipleri, 29.08.2014 tarihinde, 2932 G:309415 kayıt numaralı evrakta belirtilen, 5393 sayılı Belediye Kanununa göre;
“İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatında, izin alınmadan açılan umuma açık istirahat ve eğlence yerleri, yetkili idarelerin ilgili birimleri tarafından sebebi bir tutanakla belirlenmek ve mühürlenmek suretiyle re’sen kapatılır" hükmü dikkate alınarak Beyoğlu Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından ruhsatsız olduğu tespit edilen iş yeri gerekli tutanak tutularak 12.09.2014 tarihinde Beyoğlu Belediyesi ekipleri tarafından ilk mühürlemenin yapıldığı öğrenildi.
RUHSATI OLMADIĞINDAN DOLAYI 4 DEFA MÜHÜRLENMİŞ
Yapılan haberlerin aksine, işletme sahibi 1 mühürleme 3 mühür fekki olmasına rağmen ısrarla faaliyetini sürdürmesi üzerine, Rampa Kafe’deki salonda Piçler (Bastards) isimli filmin gösterimi sırasında, herhangi can, mal ve yangın tehlikesine karşı gerekli tedbir ve izinler alınmadığından dolayı Beyoğlu Belediyesi Zabıta ekiplerince tiyatro olarak kullanılan salon faaliyetten men edilmek istenmiş.
CAFE DİYEREK, FİLİM VE TİYATRO GÖSTERİLERİ DÜZENLENMİŞ
Beyoğlu Belediyesi tarafından, iş yerinin ön kısmını ruhsatsız cafe olarak çalıştıran işletme sahibi, arka kısmı kamufle ederek 80-90 kişi kapasiteli derme çatma tiyatro haline getirip ruhsatsız olarak filim ve tiyatro gösterilerinin yapılması için kullanıldığı ve hiç bir hijyen ve emniyet tedbirlerinin alınmadığı ruhsatsız iş yeri çevre halkı tarafından da bir çok kez şikayetlere sebep olduğu söylendi.
CAN, MAL VE YANGIN GÜVENLİĞİ TEDBİRLERİ ALINMAMIŞ
Festivali düzenleyenlerin, Kültür ve Turizm Bakanlığından izin alındığını ifade ederek Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri’ni can, mal ve yangın güvenliği açısından tehlike arz eden bir mekanda, böyle uluslararası bir filimin gösterimi yapmak istemesi, ruhsatsız olan bir yeri legalmiş gibi göstererek kamuoyunu yanıltmaya çalışıldığı belirtildi.
19 Mart günü medyada yayınlanan haberlerde, Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne baskın yaptığı iddia edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyoğlu Belediyesi’nden, ’Film Festivaline Baskın’ İddialarına Yalanlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN