Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organize perakende istihdamı uçurdu

Secretcv.com, son yıllarda istihdamın lideri haline gelen perakende sektörünü masaya yatırdı. Sitenin araştırmasına göre, sektörün verdiği 24 bin 453 ilana 13 milyon kişi başvurdu

Giriş Tarihi: 8.6.2014
Secretcv.com, son yıllarda istihdamın lideri haline gelen perakende sektöründe "iş hayatı"nı masaya yatırdı. Şirketin Genel Müdürü Okan Tütüncü, 2013'te perakende sektörünün 24 bin 453 eleman ilanı verdiğini ve bunlara 13 milyon kişinin başvurduğunu söyledi. Sektörün hızlı gelişiminin AVM sayısındaki artışla gerçekleştiğini anlatan Tütüncü, "Perakendede en çok aranan ve başvurulan pozisyon satış temsilciliği. Üst düzey pozisyonlara yönelik ilan ve başvurular ise alt sıralarda kalıyor. Türkiye genelinde en çok ilan ve başvuru yüzde 50'nin üzerinde oranlarla Marmara Bölgesi'nden geliyor" dedi.

BAŞAT KONUMDA

Secretcv.com'daki ilanların yüzde 12.5'inin perakendeden olduğunu anlatan Tütüncü, şöyle konuştu: "Perakende 5 yıldır istihdamda başat sektör konumunda. İlan ve başvurularda birinci sırayı asla kaptırmıyor. 2012'de 17 bin 608 olan ilan sayısı 2013'te 24 bin 453'e çıktı. Bu yılın ilk dört ayındaki ise 11 bin 472 oldu." Türkiye'de imalat, sanayi ve gıda sektörlerinin de giderek büyüdüğünü anlatan Okan Tütüncü, bu durumun istihdam ve alım gücüne olumlu yansıdığını ve perakendeyi olumlu etkilediğini vurguladı. Tütüncü, "Teknoloji perakendesi büyüyor. Yabancı markaların sayısı artıyor. Bu da yeni mezunlara yönelik yönetici yetiştirme programlarına ilgiyi artırıyor" diye konuştu.

EN ÇOK SATIŞ TEMSİLCİSİ ARANIYOR
Gençlerin bir dönem askerlik ya da öğrencilik döneminde yapılacak geçici bir iş olarak gördüğü perakende sektöründe ciddi bir istihdam dönüşümü yaşanıyor. Bunda büyük markaların yaptıkları insan kaynakları yaktırımlarının önemli payı var. Secretcv.com'un araştırmasına göre şirketlere yapılan başvuruların yüzde 20.35'i, verilen ilanların da yüzde 17.16'sı satış temsilciliği için. Okan Tütüncü, "Yeni AVM'lerle mağaza sayılarının artması bu sonucu doğuruyor. Hem nitelik hem de nicelik olarak satış temsilcilerine ihtiyaç artıyor" diye konuştu.

İLANLARIN YÜZDE 65'İ MARMARA'DAN GELDİ
Perakende sektöründeki istihdam istatistiklerinde hem ilan hem de başvurular bazında Marmara bölgesi'nın açık ara önde olduğu görülüyor. Secretcv. com'a verilen ilanların yüzde 65'i, başvuruların da yüzde 54'ü sanayi şirketlerinin yoğun olduğu bu bölgeden geliyor. Bu sonuçların normal olduğunu söyleyen Tütüncü, "Nüfusun en yoğun, sanayi ve hizmet sektörlerinin en gelişmiş olduğu bölge olması açısından Marmara, sadece perakende sektöründe değil, veritabanımızdaki tüm ilan ve başvurularda başı çekiyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organize perakende istihdamı uçurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN