Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En çok stajyer arayışı bilimde

Giriş Tarihi: 10.4.2016
En çok stajyer arayışı bilişimde

Stajyer ilanlarında yaşanan artış, aylık bazda yüzde 100’ün üzerine çıktı. En çok staj ilanı yayımlayan sektör bilim oldu

Eğitim yılının sonuna yaklaşılırken, öğrencilerin staj arayışları da artıyor. Eleman.net'in verilerine göre bu artışa paralel olarak, özellikle kurumsal şirketlerin stajyer ilanlarında da önemli bir yükselme var. Öğrencilerin en çok staj başvurusu yaptığı sektörlerin başında yüzde 36 ile yine bilim sektörü geliyor. Diğer sektörler de dahil olmak üzere en çok staj başvurusu yapılan departman ise yüzde 25 ile bilgi teknolojileri olarak göze çarpıyor.

ÜCRET YOK, YAN HAK VAR
Firmalar stajyer kadrolarına genellikle ücret ödemiyor. Bunun yerine çeşitli yan haklar sağlıyor. Eğer kış dönemi stajyeri olarak adlandırılıyorsa yani uzun süreli staj pozisyonu değilse genellikle yol, yemek ve sigorta giderleri karşılanıyor. Stajyerlerine belirli bir ücret imkânı tanıyan bazı kurumsal şirketlerde, çalışma saatleri göz önünde tutularak, asgari ücreti geçmeyecek şekilde bir maaş düzenlemesi de yapılabiliyor. Son yıllarda özellikle Management Trainee pozisyonları hem şirketler hem de yeni mezun adaylar açısından oldukça popüler. Bu alanda özellikle perakende, FMCG, , bankacılık- finans ve bilişim sektörlerinde yeni mezunlara yönelik birçok iş olanağı bulunuyor. Pozisyon bazında ise sosyal medya uzmanlığı, dijital reklamcılık, bilgisayar programcılığı, bilgisayar mühendisliği, yazılım geliştirme, veritabanı yönetimi, grafik, dijital tasarım, pazarlama, pilotluk ve uçak teknisyenliği alanlarında talep var.

Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, "Martta, bir önceki aya göre yüzde 110 artış yaşandı. En çok staj ilanı yüzde 26 ile bilişim sektörü ve alt dallarında. Onu mali müşavirlik, reklamcılık ve eğitim sektörleri izliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En çok stajyer arayışı bilişimde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN