Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadına Şiddete Karşı Mutlu Kadınlar Sergisi

Giriş Tarihi: 6.3.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 6.3.2015 11:26
’de, resim aşkıyla fallot hastalığına kafa tutup bir yandan zihinsel engelli ve suça eğilimli çocukları resimle rehabilite eden 43 yaşındaki Atike Soğukpınar, şimdi de kadına şiddete karşı mutlu kadınların resmedildiği bir sergi açtı.
Kalp damarlarında darlık, kulakçıklarında sekiz delik olan ve fallot tetralojisi olarak bilinen kalp hastalığına sahip ressam Atike Soğukpınar, zihinsel engelli ve suça eğilimli çocukları resimle rehabilite ederken, resim aşkını kadına şiddete karşı açtığı sergi ile taçlandırdı. İzmir Park’ta açılan ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne kadar ziyaret edilebilecek ‘Kadınlık bizde kalsın’ adlı sergide, yağlı boya kadın ve çocuk tabloları görücüye çıktı.
“ŞİDDET GÖRMEDİKLERİ İÇİN MUTLULAR”
Soğukpınar, bu sergiyle ‘Kadın bizle kalsın’ adıyla mesaj göndermek istediklerini belirterek sergi hakkında şunları söyledi: “Artık Özgecanlar yakılmasın, aileler yanmasın. Kadına kalkan eller kırılsın diyoruz. Yaptığım bir tabloda, siyahi bir anne var. Kıyafeti yok ama yanında çocuğu var ve mutlu. Çünkü şiddet görmüyor. Uzak Doğulu bir anne var. Evlerinde hiçbir şey yok ama çocukları yanında ve mutlu. Kıyafetleri yok, yoksullukları var ama bir erkeğin şiddetine maruz kalmıyorlar. Ancak Türkiye’deki kadınlar öyle değil maalesef. 5 ayrı kadın resimlere bakamadı ve gözyaşlarına boğuldu. Kadınların duygularının bu resimlerle bütünleşmesi, doğru yolda olduğunu gösteriyor. Kadın 2. sınıf vatandaş olmasın istiyoruz.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadına Şiddete Karşı Mutlu Kadınlar Sergisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN