Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ameliyathane Çalışanlarından İş Bırakma Eylemi

Giriş Tarihi: 27.3.2015 14:48 Güncelleme Tarihi: 27.3.2015 21:13
Sağlıksız çalışma ortamları ve nöbet paralarının yatırılmaması gerekçesiyle bir gün iş bırakma eylemi yapan Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathane çalışanları, “Biz aldığımız radyasyon ve anestezik gazlar yüzünden doğacak çocuklarımızın hangi uzvunun eksik olacağını ya da hangi hastalıkla doğacağını düşünmeden yaşamak istiyoruz” dedi.
İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathane çalışanları, ameliyathane çalışanlarına verilmeyen performanslara, nöbet paralarının zamanında yatırılmamasına, ameliyatların mesai dışına taşması sonucu oluşan sorunlara ve sağlıksız çalışma ortamlarına karşı bir gün iş bıraktı. Çalışanlar adına yapılan açıklamada, “Biz aldığımız radyasyon ve anestezik gazlar yüzünden doğacak çocuklarımızın hangi uzvunun eksik olacağını ya da hangi hastalıkla doğacağını düşünmeden yaşamak istiyoruz. Son zamanlarda anestezi teknisyenleri arasında intihar ve kanser vakalarının artışı dikkat çekicidir” denildi.
Ameliyathane çalışanları adına basın açıklamasını okuyan Çetin Aslan, ameliyathane çalışanlarının güneş görmeden görev yapan, kötü havalandırma şartlarında hastaya verdiği gazları defalarca soluyan ve bu yüzden metabolik sorunlar yaşayan personel olduğunu söyledi. İzolasyonu yapılmamış ameliyathanelerde kullanılan skopi cihazi yüzünden yüksek oranda radyasyon alarak kanser olan personellerin bulunduğunu ifade eden Aslan, “Biz insani şartlarda bir dinlenme odası istiyoruz. Biz artık iyi yalıtılmış, etkin havalandırma sistemine sahip ameliyathanelerde çalışmak istiyoruz. Biz aldığımız radyasyon ve anestezik gazlar yüzünden doğacak çocuklarımızın hangi uzvunun eksik olacağını ya da hangi hastalıkla doğacağını düşünmeden yaşamak istiyoruz. Son zamanlarda anestezi teknisyenleri arasında intihar ve kanser vakalarının artışı dikkat çekicidir. Biz sterilizasyon amacıyla kullanılan sayteks adlı zehrin ameliyathane havalandırması bulunan özel bölmelerde tutulmasını istiyoruz” dedi.
“YENİDEN ANESTEZİ HAVUZUNA AKTARMALIYIZ”
Önemli bir meslek dalının iktisadi anlamda yetersiz olmasının kaliteli sağlık hizmeti verilmesi anlayışına yakışmadığını ifade eden Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kaliteli sağlık hizmeti verilmesi için önce çalışan personelin çalışma standartlarının kaliteli olması lazım. Önce çalışan personelin sağlıklı olması lazım. Bunun için de yaptığımız işin önemine uygun bir ücret alıyor olmamız lazım.” Anestezi personelinin her girdiği vakanın bir puan karşılığı olduğunu ve bu puanların anestezi havuzuna aktarıldığını kaydeden Aslan, artık anestezi havuzundan alınan ücretlerden faydalanmayarak hastane havuzuna aktarıldıklarını ve yeniden anestezi havuzuna aktarılmak istediklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ameliyathane Çalışanlarından İş Bırakma Eylemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN