Besicilerin kış çilesi

Giriş Tarihi: 7.1.2013 14:51

'da yazın topladıkları otları dağların yüksek kesimlerine istifleyen köylüler, kışın bu otları ahırlara taşımak için zorlu bir uğraş veriyor.

'da, yazın topladıkları otları dağların yüksek kesimlerine istifleyen köylüler, kışın bu otları ahırda besledikleri hayvanlara taşımak için zorlu bir uğraş veriyor.

Erciş ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Taşkapı köylüleri, yazın biçtikleri otu, dağ yamaçlarına yığarak hayvanlarının kışlık yemi için hazırlık yapıyor. Kışın yem sıkıntısı yaşandığında ise köyün gençleri, kar üstünde kaydırarak getirdikleri otları ahırlara taşıyıp hayvanları besliyor.
Köylülerden Serkan Kaya, yazın yüksek kesimlerde biçilen otların, kışın kar üzerinde kaydırarak taşımak daha kolay olduğundan otların biçildiği yerde istiflendiğini belirtti. Kışın yamaçlardan aşağı kayarak otları taşıdıklarını anlatan Kaya, dağa tırmanmanın zor olduğunu, hayvanların aç kalmaması için fırtınalı havalarda bile mecburen bu yamaçlara çıktıklarını söyledi.

Kardeşi Özcan Sönmez ile dağa tırmanan Feremez Sönmez ise, kardeşiyle hayvanların bakımını üstlendiğini belirtti. Sönmez, ''Köyümüzde kar kalınlığının 2 metreyi bulduğu oluyor. Bazen kara batıyoruz ve çıkmak çok zor oluyor. Yazın sırtımızda taşıdığımız otu, kışın da böyle indiriyoruz'' dedi.
Köylerinin dağlık olması nedeniyle tarımla uğraşamadıklarını belirten Sönmez, tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu ve bu nedenle de zorluklara rağmen hayvancılık yaptıklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Besicilerin kış çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN