Elektrik trafolarına 'uzaktan' kumanda

Akıllı Ölçü Devreleri ve Şebeke Yönetim Sistemi Projesi'ni 14 ayda sisteme entegre edecek projenin startını veren YEDAŞ, 10 bin trafoyu uzaktan kumanda edebilecek

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Elektrik trafolarına 'uzaktan' kumanda
YEDAŞ, 'Akıllı Toplum' teknolojisini 14 ayda sistemine entegre edecek projenin startını verdi. Genel Müdür Nurettin Türkoğlu, "Akıllı ölçü devreleri ve dağıtım şebekeleriyle 10 bin dağıtım trafosunu uzaktan yöneteceğiz" dedi. Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde müşterilerine kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi dağıtımı hizmeti sunmayı amaçlayan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım AŞ (YEDAŞ), dağıtım sistemi teknolojilerine yeni bir bakış açısı getiriyor. 2014 yılında Smart Grid altyapısının temellerini atan YEDAŞ, 14 ay sürecek olan ve 10 bin dağıtım trafosunun uzaktan okunması ve takip edilmesini sağlayacak olan Akıllı Ölçü Devreleri ve Şebeke Yönetim Sistemi Projesi'nin startını Samsun Anemon Hotel'de gerçekleştirdiği Kick-Off Toplantısı ile verdi. Müşteri memnuniyetini odaklı teknolojik yatırımlarına hızla devam eden YEDAŞ, dünyada bir çok ülkede dağıtım şirketlerince kullanılmaya başlanılan ve üreten, tüketen ve çevreyi kapsayan 'Akıllı Toplum' teknolojisiyle de hem doğru ölçümlemeyi hem de doğru yönetimi sağlamayı hedefliyor. Şu anda hızla gelişen ülkelerde yönetim görevini dağıtım şirketlerinin yaptığının altını çizen YEDAŞ Genel Müdürü Türkoğlu, "Dağıtım şirketlerinin bu kadar geniş kapsamlı üretim ve tüketimlerin yönetilmesinde tek yapması gereken doğru ölçmek. Ancak üretilen ve tüketilen etkilerinin hissedildiği ekolojik çevrede de elde edilen verileri ölçmek ve yönetebilmek içinde en iyi teknolojiye sahip olmanız gerekiyor" dedi.

YENİ BİR BAKIŞ AÇISI

Proje kapsamında Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinin şehir merkezleri ve kırsal bölgeleri de dahil olmak üzere 10 bin dağıtım trafosuna uzaktan okuma ve takip sistemi tesis edileceğini belirten Genel Müdür Türkoğlu, "Bölgemizdeki programlı ve programsız gerçekleşen elektrik kesintilerinin ve sokak aydınlatma arızalarının önüne geçmiş olacağız. Daha hızlı bir şekilde uzaktan erişimle sistem takip edilerek, müşteriden şirketimize arıza çağrısı gelmeden arızaya müdahale edilerek, hizmet kalitesini artıracağız" diye konuştu. Dağıtım sistemi teknolojilerine yeni bir bakış açısı getiren YEDAŞ'ın Smart Grid alt yapısını oluşturduğunu kaydeden Türkoğlu, "Bu projede hedeflerimizin gayet açık ve net olması gerekiyor. Çok nitelikli bir proje olarak enler arasında olmalı. Sadece teknolojik yatırım gözüyle bakılmamalı. 'Akıllı Toplum' teknolojisinin temellerinin atıldığı proje kapsamında YEDAŞ öne çıkmalı ve tüm unsurları içeren veri toplama, ölçebilme ve yönetebilme yetenekleri, diğer dağıtım şirketlerince 'Rol Model' olarak görülmelidir. Bu konuda YEDAŞ çalışanları deneyimleriyle hazır ekip. Başarı Teknoloji de artık YEDAŞ'ın çözüm ortağıdır" dedi.

PROJE 14 AYDA BİTECEK
Şubat 2015'te başlayan ve Haziran 2016'da tamamlanacak proje açılış toplantısına katılan Başarı Teknoloji Genel Müdürü Eren Anıl, Başarı Mobile Operasyon ve Servisler Direktörü İsrafil Dilmeç ve Turkcell Kurumsal Çözümler Bölge Müdürü Utku Önsel, aydınlatma kayıplarının önüne geçilmesi, talep tahmin, alınan ve satılan enerji miktarı arasındaki değerlerin minimize edilmesi gibi konularda bilgi aktardı.

SAMSUN/SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrik trafolarına 'uzaktan' kumanda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN