Yolunuz açık olsun

Mavi Marmara gemisi, Canik Belediyesi'nin organizasyonuyla insanlık ve özgürlük için yeniden yola çıktı. İlk durağı olan gemi 2. durak çiin demir alıyor

Giriş Tarihi: 16.3.2015
Yolunuz açık olsun
Mavi Marmara gemisi, Canik Belediyesi'nin organizasyonuyla insanlık ve özgürlük için yeniden yola çıktı ve ilk durağı kurtuluş mücadelesinin başlangıç şehri olan 'a geldi. 10 gün boyunca Samsunluların ziyaret ettiği Mavi Marmara gemisi, 400 yolcusuyla 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 100. yılını kutlamak için bugün yeniden yola çıkıyor. Gençlerin Çanakkale ruhunu çok iyi bilmeleri gerektiğini söyleyen Başkan Osman Genç, "Necip Fazıl Kısakürek, 'Toplumlar parasızlıktan değil, ahlaksızlıktan çökerler' demişti. Çanakkale bir ruhtur ve o ruhu gençlerimizde görürsek, geleceğimizden endişe etmemize gerek yoktur. Geleceğimiz olan gençlerimize Çanakkale ruhunu ve 21. yüzyılda insanlık vicdanının sembolü Mavi Marmara'yı doğru işlersek gençlerimiz ülkemizi geleceğe daha emin adımlarla taşıyacaktır" diye konuştu. Samsunport Sanayi Rıhtımı'na 10 gün önce demir atan Mavi Marmara gemisi için çeşitli programlar düzenlendi. 10 gün boyunca çok sayıda konferansın düzenlendiği Mavi Marmara'yı yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etti.

VİCDANIN SEMBOLÜ
Canik Belediyesi olarak milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir gençlik meydana getirilmesi için canla başla çalıştıklarını ifade eden Başkan Osman Genç, "İnsan topluluğunu millet yapan, onları ortak hedeflerde bir araya getiren en önemli unsur değerleridir. Canik Belediyesi olarak insanlık vicdanının sembolü olan Mavi Marmara gemisini ağırlıyor olmaktan onur duyuyoruz. Bugün Samsun'dan yola çıkacak olan Mavi Marmara gemisi, kutsal bir inancın müdafaasının tezahürü olduğuna inandığımız Çanakkale zaferimizin 100. yılı olan 18 Mart'ta Çanakkale'de olacak ve gençlerimiz şehitlerimiz ile buluşacak. Bu yıl Çanakkale ziyaretimizi farklı bir şekilde yapacak olmanın heyecanı içerisindeyiz" dedi.

HAFIZALARDA KALACAK

Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşu sonucu İsrail'in ilk kez bir devletten özür dilediğini belirten Başkan Genç, "İnsanlık vicdanının sembolü Mavi Marmara gemisini şehrimizde ağırlamaktan onur duyuyoruz. Tamamen insani bir şekilde yola çıkan Mavi Marmara gemisinde şehit olan kardeşlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum. Onların yaptığı kutsal görev hafızalardan asla silinmeyecektir. Gözü dönmüş işgalci İsrail bu kez Filistin'de kan akıtmaktadır. İnanıyorum ki İsrail yaptıklarının cezasını er geç ödeyecektir. Dualarımız masum Filistin halkıyla birlikte" diye konuştu.

SİYONİZM VİRÜSTÜR
İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım da, "Mavi Marmara sonrası bizi yıkmaya çalıştılar, ama halkımız sahip çıktı. Siyonizm bir virüstür ve yıkılacaktır. İHH sadece İsrail için değil, bütün zalimler için tehdittir, tehdit olmaya da devam edecektir. Ancak biz gücümüzü halktan alıyoruz. Siyonizmle savaşmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Mavi Marmara gemisi, Samsun'da kaldığı 16 Mart'a kadar çok çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı.

BAŞKAN GENÇ'E UYGUR FESİ
Gemide düzenlenen konferansta konuşan ve Kurban Bayramı'nda Bangladeş'e giderek Myanmar'da zulümden kaçan Müslümanların kaldığı Arakan Kampı'nı ziyaret ettiğini vurgulayan Başkan Osman Genç, "Türkiyemizi sadece mevcut sınırlarıyla düşünemeyiz. Bu medeniyet, yüzyıllarca o mazlum coğrafyaların hamiliğini yapmıştır. Bugün de gençlerimiz o mazlum coğrafyaları çok iyi bilmelidir" şeklinde konuştu. Program sonunda konferansa konuşmacı olarak katılan Hamit Göktürk, Başkan Genç'e Doğu Türkistan'da Uygur Türklerinin taktığı fes hediye etti. Başkan Osman Genç, gemide ziyaretçilerin ilgisiyle karşılaşırken, Mavi Marmara gazilerinden Muhittin Gili, ziyaretçileri İsrail'in saldırısı hakkında bilgilendirdi.

MAZLUMLARIN SESİ TÜRKİYE'Yİ ALGILASINLAR
Konferansa katılanlara yönelik yaptığı konuşmada, Filistin'e insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara Gemisi'ne siyonist İsrail'in barbarca saldırıda bulunduğunu hatırlatan Başkan Osman Genç, "Mavi Marmara şehitlerimizin kanıyla sulanmış bir gemidir. Bu bakımdan Mavi Marmara'nın kurtuluş mücadelesinin başladığı Samsun'da olması çok anlamlı. Gençlerimizi 21. yüzyılda, mazlum coğrafyaların sesi olan Türkiye'nin bu sesini algılayacak şekilde yetiştirmek ve geleceğe hazırlamak istiyoruz" dedi.

GENÇLERİMİZ ÇANAKKALE RUHUNU BİLMELİ

Necip Fazıl Kısakürek'in, "Toplumlar parasızlıktan değil, ahlaksızlıktan çökerler" sözünü hatırlatan Başkan Genç, "Çanakkale bir ruhtur ve o ruhu gençlerimizde görürsek, geleceğimizden endişe etmemize gerek yoktur. Geleceğimiz olan gençlerimize Çanakkale ruhunu ve 21. yüzyılda insanlık vicdanının sembolü Mavi Marmara'yı doğru işlersek gençlerimiz ülkemizi geleceğe daha emin adımlarla taşıyacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolunuz açık olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN